• Informacje na temat:

  obliczanie podatku

Artykuły na temat: obliczanie podatku
 • ...z fiskusem – bo jest płatnikiem podatku VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych w tym przypadku nie występuje, kupujący mieszkanie nie odprowadza żadnej daniny. Chcę sprzedać(...) upływem pięciu lat od nabycia spadku, może Pani skorzystać ze zwolnienia podatku dochodowego, pod warunkiem, że w ciągu dwóch lat przeznaczy Pani pieniądze uzyskane ze sprzedaży na „własne cele mieszkaniowe...

 • Obliczanie podatku od nieruchomości budzi wątpliwości nie tylko podatników, lecz także organów podatkowych. Eksperci postulują modyfikację przepisów

  Przepisy wyznaczające zakres opodatkowania nieruchomości są na tyle skomplikowane i niejednoznaczne, że nie tylko podatnicy, lecz także organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu - oceniają eksperci. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się do przepisów prawa budowlanego. Rozwiązaniem mogłoby być wyznaczenie zakresu opodatkowania bezpośrednio w ustawie podatkowej.

 • Od 2014 r. zmienią się zasady wyliczania podatku rolnego. Dzięki temu jego wysokość ma być mniej zależna od wahań rynkowych i bardziej przewidywalna dla rolników.

 • Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Termin złożenia PIT-ów upływa 2 maja. Dowiedz się czy przysługuje ci w tym roku zwrot podatku i co zrobić, żeby szybciej go otrzymać.

 • W testamencie mama zapisała mi dom. Po jej śmierci od razu sprzedałam nieruchomość. Siostra, która nic nie odziedziczyła, upomniała się o zachowek. Wypłaciłam go jej, a z reszty pieniędzy spłaciłam długi. Czy sumę zachowku mogę wliczyć w koszty przy wyliczaniu podatku z tytułu sprzedaży domu? Marta z Konina...

 • Nie będzie podniesienia kwoty wolnej od podatku

  Nie będzie podniesienia kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji. Głosami klubów PO i PSL Sejm odrzucił bowiem projekt Twojego Ruchu w tej sprawie. Obecna kwota 3092 zł jest ponad dwukrotnie niższa od dwunastokrotności minimum egzystencji w jednoosobowym gospodarstwie pracowniczym.

 • Zagraniczną składkę zdrowotną można odliczyć od polskiego podatku

  Składka zdrowotna jest potrącana z wynagrodzenia pracownika. Podstawę jej obliczania stanowi wynagrodzenie brutto, a stawka wynosi 9 proc. Jednak tylko część składki zdrowotnej podatnicy mogą odliczyć od obliczonego podatku dochodowego. Po spełnieniu określonych warunków, podatek płacony fiskusowi może zostać pomniejszony również o składkę zapłaconą za granicą.

 • Jak należy obliczać terminy podatkowe?

  Terminowość to jedna z podstawowych zasad obowiązujących podatników w kontaktach z administracją podatkową przy składaniu deklaracji, zapłacie podatków, wnoszeniu podań itp. Terminy mogą być określone jako konkretna data albo okres pewnej liczby dni, miesięcy lub lat. Gdy wypadają one w dni wolne od pracy, zyskuje się więcej czasu na realizację obowiązków podatkowych.

 • Zgłoszenie sprzedaży i odprowdzenie podatku PCC to niejedyne formalności, jakie nas czekają.

 • Przez większą część sesji dzisiejsze notowania były dość spokojne z lekką dominacją podaży. Wpływ na to miały niekorzystne informacje odnośnie dodatkowego opodatkowania banków czy zniżki cen surowców. W ostatniej godzinie obraz sesji zmienił się jednak o 180 stopni, gdyż oddalony został scenariusz pełnej nacjonalizacji OFE.