• Informacje na temat:

  ochrona danych osobowych ustawa

Artykuły na temat: ochrona danych osobowych ustawa
 • Przed czym chroni nas ustawa o ochronie danych osobowych?

  Celem ustawy jest m.in. zabezpieczenie osób fizycznych przed nadużyciami ze strony instytucji mających dostęp do informacji na ich temat. Przetwarzanie danych osobowych to m.in.: ich zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie. Natomiast termin „dane osobowe” w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych (z 29 sierpnia 1997 roku) nie odnosi się jedynie do danych...

 • Ustawa o RODO: Dane osobowe obywateli będą lepiej chronione

  Nowy organ będzie mógł kierować do osób fizycznych i prawnych wystąpienia zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych - wynika z projektu ustawy o ochronie danych osobowych, który przyjął rząd.

 • Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Fakt, że ktoś podał swoje dane po to, by kupiony przedmiot został mu dostarczony do domu, nie oznacza, że chce, by na ten sam adres przysyłano mu inne oferty handlowe. Z treści zgody na przetwarzanie danych osobowych...

 • Jak zniknąć z baz danych osobowych?

  Polacy nadal niestety podchodzą do tematu danych osobowych i ich ochrony z dużą dozą beztroski. Z badań wynika, że informacje prywatne nie tylko są niefrasobliwie udostępniane w internecie, ale też trafiają do kosza w formie faktur, rachunków, pism urzędowych czy korespondencji bankowej. Wszystko to sprawia, że bazy danych aż kipią od najróżniejszych informacji, które nie tylko wykorzystywane są

 • Firmy zatrudniające pracowników muszą się liczyć z koniecznością dopełnienia formalności i wypełnianiem obowiązków związanych z ochroną danych osobowych pracowników. Zbioru danych osobowych pracowników nie trzeba rejestrować u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Nie można jednak żądać od pracownika zbyt wielu danych.

 • Ochrona danych kontra przedsiębiorca

  Czasu jeszcze trochę zostało, ale już coraz mniej. W maju 2018 r. wchodzi w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Przedsiębiorcy muszą się spieszyć z implementacją nowych przepisów. Rząd pracuje już nad nowym projektem ustawy o ochronie danych osobowych.

 • Ustawa o ochronie danych osobowych nakłada na firmy szereg obowiązków. Odnoszą się one także do danych osobowych pracowników. Wiele firm zapomina o tym, że powierzenie księgowości zewnętrznej firmie, a co za tym idzie przekazanie jej danych osobowych pracowników wymaga zawarcia pisemnej umowy o powierzeniu przetwarzania danych. Od pracowników nie można żądać innych danych niż te, które są...

 • Zmienia się prawo dotyczące ochrony danych osobowych

  Od maja 2018 roku konsumenci zyskają prawo do bycia zapomnianym w sieci. Nowa regulacja unijna idzie krok dalej niż Google i Facebook.

 • Jak ochronić nasze dane?

  Od wejścia w życie przepisów o ochronie danych osobowych minęło już 17 lat. Niestety, nadal niektóre firmy bezprawnie wykorzystują lub przetwarzają nasze dane. Jak się przed tym bronić?

 • W sieci kwitnie handel danymi osobowymi

  Od 10 do 40 groszy za jeden rekord, który najczęściej zawiera imię, nazwisko numer telefonu i dane adresowe. Więcej, bo od złotówki za pełne dane osobowe, włącznie z numerem PESEL. W sieci kwitnie handel danymi osobowymi. Najczęściej stoją za nim nieuczciwi pracownicy firm telekomunikacyjnych, choć nie są jedynymi, którzy dopuszczają się tego procederu.