• Informacje na temat:

  ochrona praw autorskich

Artykuły na temat: ochrona praw autorskich
 • ​Będzie ochrona pracowników za donosy? Rząd nie przesądza, ale zmiany może wymusić UE

  Środowiska walczące o ochronę sygnalistów w miejscu pracy mają teraz swoje pięć minut. Rada Unii Europejskiej przyjęła w ostatnich dniach maja dyrektywę wprowadzającą przepisy służące ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa - i jest w niej coś, co powinno zdopingować polski rząd do nowych rozwiązań w prawie.

 • Europejski Trybunał Sprawiedliwości za wzmacnianiem ochrony praw autorskich w Polsce

  Z prof. Elżbietą Traple, z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Judyta Papp. Rozmowa ukazała się w portalu Lex.pl.

 • Czy w sklepach wolno robić zdjęcia?

  .... Robienie zdjęć nie narusza też praw autorskich sklepu dotyczących rozmieszczenia towarów na półkach. Jeśli robimy zdjęcia na własny użytek (jako osoba prywatna, a nie przedsiębiorca, który(...). Jeśli zatem sklep nie zgadza się na robienie zdjęć towarów czy skanowanie kodów kreskowych, powinien w widocznym miejscu zamieścić informację na ten temat. Jednocześnie nie ma w polskim systemie prawnym...

 • Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim

  Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który ma m.in. wzmocnić ochronę praw wykonawców. Okres ochrony artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach zostanie wydłużony z 50 do 70 lat.

 • Identyfikatory pracowników łamią prawo?

  ...końca czerwca wpłynęło 756 skarg w związku z wprowadzeniem nowych przepisów o ochronie danych osobowych oraz ponad 600 pytań w sprawie ich stosowania. Najważniejsze jest, aby przed podjęciem decyzji(...). Firmy mogą przetwarzać informacje w postaci wizerunku pracowników powołując się na przesłankę przetwarzania danych, jaką jest prawnie uzasadniony interes, realizowany przez administratora danych...

 • UE: Artyści boją się, że nowe prawo autorskie będzie dla nich niekorzystne

  Twórcy i wydawcy spotkali się w Parlamencie Europejskim, żeby przedstawić europosłom swoje obawy związane z reformą prawa autorskiego w UE. We wrześniu KE przedstawiła projekt nowelizacji przepisów o ochronie praw autorskich w Unii Europejskiej.

 • Od 27 października została obniżona część opłat minimalnych za usługi adwokatów oraz radców prawnych.

 • ACTA 2? Podatek od linków? Cenzura internetu? Te hasła to nieporozumienie!

  Nowe przepisy o prawach autorskich wymagają poprawek, ale nawet w zaproponowanej wersji nie doprowadziłyby do ograniczenia wolności internautów. Porównywanie unijnej propozycji z ACTA to nieporozumienie. Stanowisko w tej sprawie 20 czerwca 2018 r. przyjęła komisja prawna Parlamentu Europejskiego.

 • PiS łata dziury w systemie. Oskładkuje umowy o dzieło

  ...minimalnej, limit 50-proc. kosztów autorskich w PIT, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej 12 zł brutto dla umów-zleceń - poprawiały pozycję w systemie zabezpieczenia społecznego osób pracujących na(...)Przegląd jest już oficjalnym dokumentem przyjętym przez Radę Ministrów i niebawem zajmie się nim Sejm. Można się więc wkrótce spodziewać szczegółowych propozycji w tej sprawie. Ozusowanie umów...

 • - Liczymy, że Parlament Europejski uwzględni postulaty Rady UE ws. dyrektywy o prawie autorskim - powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W dniach 10-13 września PE będzie debatować nad projektem nowej unijnej dyrektywy o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.