• Informacje na temat:

  odwrotny vat

Artykuły na temat: odwrotny vat
 • Prowadzę niewielką firmę.Słyszałem, że mają nastąpić jakieś zmiany w rozliczaniu podatku VAT. Na czym będą one polegać? Agnieszka z Kłodzka.

 • Odwrotny VAT dla podwykonawców usług budowlanych: Czy można wymyślić większy nonsens?

  Wiemy, że poprzedni minister finansów zostawił swój projekt nowelizacji ustawy o VAT. Najważniejszym pomysłem (jakoby) "uszczelniającym" ten podatek, jest wprowadzenie stawki 0 proc. (pod nazwą "odwróconego VAT-u") dla podwykonawców usług budowlanych.

 • Pytlarczyk: Polska nie jest w pułapce średniego rozwoju, wzrost płac wyjdzie gospodarce na dobre

  ...- Polska nie wpadła w pułapkę średniego rozwoju - ocenił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. Jego zdaniem, zacieśnianie warunków na rynku pracy oraz uszczelnianie VAT w dłuższym terminie korzystnie wpłynie na gospodarkę wymuszając inwestycje i innowacyjność. Międzynarodowa konkurencyjność Polski na pewno się pogorszyła, ponieważ płace wzrosły, a złoty się umocnił.

 • Przy odwrotnym obciążeniu jak fiskus zwraca VAT?

  Przedsiębiorca, który rozlicza swoją sprzedaż na zasadzie odwrotnego obciążenia, nadal może odliczać VAT od firmowych zakupów. Obowiązują go też standardowe zasady otrzymywania zwrotów różnicy VAT.

 • NIK: administracja państwowa też zatrudniała na "śmieciówkach"

  .... Kontrola NIK wykazała jednak, że przyjęte rozwiązania powodowały skutek odwrotny od zamierzonego, gdyż zamiast oszczędności generowały one dodatkowe koszty związane z pośrednictwem agencji pracy(...). Do wynagrodzeń zatrudnianych przez nie pracowników doliczyć należy także marżę agencji i podatek VAT" - czytamy. Z usług agencji pracy tymczasowej korzystało m.in. Ministerstwo Środowiska, które...

 • Rozliczanie VAT przy odwrotnym obciążeniu

  Część usług budowlanych została objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT, jeżeli usługodawca i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT, a usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Pomimo że zasady te obowiązują od 1 stycznia 2017 r. okazuje się, że praktyczne ich zastosowanie stwarza podatnikom w dalszym ciągu wiele problemów.

 • W firmach rośnie liczba nadużyć popełnianych przez białe kołnierzyki

  .... zmiany prawne dotyczące penalizowania przestępczości związanej z wyłudzaniem podatku VAT. Są też zalecenia dla prokuratorów, aby zwiększyć efektywność prowadzonych postępowań dotyczących wyłudzeń zwrotu podatku VAT - zaznacza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Rafał Turczyn, lider praktyki Forensic w Deloitte Polska. Jak wskazuje, zagrożeniem jest też coraz większe ryzyko...

 • Odwrotne obciążenie VAT usług budowlanych

  Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT przewidziany dla niektórych usług budowlanych stał się przedmiotem interpelacji poselskiej z 31 marca br., nr 11619. Autora tej interpelacji zainteresowała m.in. kwestia klasyfikowania czynności do właściwego grupowania statystycznego wskazanego w załączniku 14 do ustawy o VAT oraz ochrony podatników dokonujących rozliczenia VAT według mechanizmu odwrotnego

 • ...ten odwrotny w stosunku do całego rynku trend. Edukacja i szkolenia Branża edukacyjna, po bardzo słabej pierwszej połowie roku, w III kwartale odnotowała ponad 57% przyrost ofert w stosunku do II(...) dotacje do szkoleń zbiegły się z czasem wspomnianego "odmrażania". Obecnie rynek szkoleniowy jest w dużym wahaniu. Zapowiedzi wprowadzenia VAT-u od szkoleń sprawiają, że duże trudności w planowaniu...

 • Odliczenie i zwrot VAT u podatników stosujących odwrotne obciążenie

  Zastosowanie przy sprzedaży usług odwrotnego obciążenia nie oznacza, że podatnik wykonuje czynności nieopodatkowane VAT i traci tym samym prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Ponadto w sytuacji, gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma on prawo do żądania jej zwrotu na rachunek bankowy.