• Informacje na temat:

  ofe oręziak

Artykuły na temat: ofe oręziak
 • Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

  Propozycje zawarte w przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju "Programie Budowy Kapitału" mają stanowić kluczowy element "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" propagowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Głównym deklarowanym celem zaproponowanych zmian, które miałyby być realizowane od 2018 r., jest budowanie oszczędności Polaków, a w efekcie zwiększenie inwestycji w gospodarce i przyspieszenie rozwoju kraju. Trudno znaleźć kogoś, kto nie podpisałby się pod takimi hasłami....

 • Zamiast "nieustających wakacji" protesty przeciwko OFE. Katastrofa w Chile mogła być scenariuszem dla Polski

  "Emerytura jak nieustające wakacje" - można było usłyszeć w klipie reklamowym jednego z polskich otwartych funduszy emerytalnych pod koniec lat 90. O tym, że to nie do końca prawda, przekonują się boleśnie mieszkańcy Chile.

 • Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Zapadła decyzja ws OFE. TK ocenił zgodność z konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian w Otwartych Funduszy Emerytalnych. TK oddalił niemal wszystkie zastrzeżenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, za niezgodny z ustawą zasadniczą uznając tylko jeden przepis - zakaz reklamy OFE okazał się częściowo niekonstytucyjny. Odrzucono wnioski ówczesnej rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz

 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że otwarte fundusze emerytalne w 2015 roku otrzymają 2,7 mld zł, w 2016 r. - 2,9 mld zł, w 2017 r. - 3,1 mld zł, a w 2018 r. - 3,2 mld zł - wynika z danych zaprezentowanych przez ZUS.

 • Fundusze emerytalne czekały na wyrok?

  Zdaniem analityków DM Trigon październik przyniósł wyhamowanie ruchów funduszy inwestycyjnych. Według naszych szacunków saldo zakupów i sprzedaży akcji przez otwarte fundusze emerytalne było w październiku bliskie zeru (+48 mln PLN).

 • Czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

 • Oręziak: Każdy wariant uwzględniający OFE jest ciężarem dla wszystkich

  Prof. Szkoły Głównej Handlowej Leokadia Oręziak o przedstawionej w środę propozycji rządu dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Rząd proponuje trzy warianty: likwidację części obligacyjnej OFE i przeniesienie pieniędzy przyszłych emerytów na subkonta w ZUS, wprowadzenie dobrowolności przynależności do OFE albo wprowadzenie "dobrowolności plus", czyli oprócz możliwości wyboru pomiędzy

 • Oręziak: Nie musimy się godzić na tak niskie emerytury

  System emerytalny jest po to, by zapewniać ludziom utrzymanie na starość, a nie by służyć giełdzie czy rynkom finansowym - uważa Leokadia Oręziak. Zdaniem profesor SGH, Polska rozwija się nieźle, nie musimy się więc godzić na tak niskie emerytury, jakie zakłada obecny system.

 • "Czekamy aż Polska zbankrutuje, dźwigając ten ciężar"

  W najbliższych miesiącach rząd dokona przeglądu funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Nie planuje jednak likwidacji drugiego filara. Tego właśnie chcieliby przeciwnicy OFE. Twierdzą oni, że tylko w tym roku fundusze będą kosztowały budżet państwa około 30 mld zł.

 • W piątek Sejm będzie głosował projekt dotyczący zmian w OFE, który stał się przedmiotem sporu nie tylko wśród polityków, ale i ekonomistów. System OFE rujnuje finanse publiczne, więc należy go zlikwidować - uważają jedni; to nie OFE są winne rosnącemu długowi - argumentują inni.