• Informacje na temat:

  ofe reforma

Artykuły na temat: ofe reforma
 • Zbliża się ostateczny termin – 31 lipca, do którego możesz zdecydować, czy Twoja składka emerytalna będzie odkładana tylko na koncie w ZUS, czy także w OFE. Zapoznaj się ze wszystkimi zmianami w systemie emerytalnym.

 • Reforma emerytalna OFE przed kolejnym rozbiorem?

  Reforma OFE może wzmocnić polski rynek kapitałowy, choć jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Zdaniem analityków rząd PiS być może będzie próbował zostawić sobie otwartą furtkę na ewentualny, kolejny skok na pieniądze Polaków, tak jak miało to miejsce w 2013 r.

 • ...(wtedy weszła w życie reforma emerytalna) średnioroczne zyski OFE wynoszą ponad 4 proc. (najlepszy OFE średnio wypracowywał co roku 4,99 proc. zysku). 2 Nasze składki na subkoncie w ZUS podlegają(...) naszym subkoncie w ZUS albo podzielona między subkonto w ZUS (4,38 proc. płacy) i konto w OFE (2,92 proc.). Tak naprawdę możemy decydować jedynie o tym, gdzie trafi ta najmniejsza część składki...

 • Morawiecki: Wielka reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca 2018 r.

  Reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest to bardzo kompleksowa reforma, przygotować się do niej musi także ZUS.

 • ...zmiana, jaką przyniosła ta kolejna reforma emerytalna. W lutym 2014 r. zmieniły się zasady inwestowania naszych składek przez OFE, nie mogą już kupować państwowych obligacji. OFE tak naprawdę zmieniły(...) tylko do ZUS, czy też do ZUS i Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Na pozostanie w OFE zdecydowało się ponad 2,5 mln ubezpieczonych. To jak OFE inwestują składki jest ważne nie tylko dla tych osób...

 • Nowa reforma emerytalna i likwidacja OFE

  System emerytalny znów się zmienia. Rząd kończy pracę nad pracowniczymi programami kapitałowymi, które mają wspierać oszczędzanie na starość i przyczynić się do szybszego rozwoju polskiej gospodarki. Nie jest to pierwsze podejście do tworzenia systemu kapitałowego, wcześniej było OFE.

 • ...konieczność dokonania wyboru (patrz ramka poniżej). Osoby obecnie będące w Otwartych Funduszach Emerytalnych (patrz słownik) muszą zdecydować, czy będą chciały nadal przekazywać część składki do OFE. Reforma(...) oświadczeń będą dostępne na stronie www.mpips.gov.pl po uchwaleniu ustawy. Reforma OFE Zmiany czekają też same OFE, które do tej pory mogły lokować pieniądze m.in. w obligacje rządowe (patrz słownik...

 • Reprywatyzacja czy nacjonalizacja OFE

  Autorzy Planu Budowy Kapitału boją się, że gdyby dać nam możliwość natychmiastowego przeniesienia pieniędzy z OFE/funduszy inwestycyjnych do innych instytucji, to byśmy z niej skorzystali. To by oznaczało natychmiastowy kres OFE/FI.

 • Mam szansę przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy w związku z reformą emerytalną mogę zażądać wypłacenia moich składek z OFE?

 • Sąd oddalił pozew zbiorowy ws. reformy OFE

  Warszawski sąd okręgowy w środę oddalił pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym, w związku z reformą OFE w 2014 r. Wyrok jest nieprawomocny, reprezentant grupy będzie rozważać apelację.