• Informacje na temat:

  paliwa z glonów

Artykuły na temat: paliwa z glonów
 • Prof. Kociolek: Glony to źródło paliwa przyszłości

  Spośród wszystkich znanych obecnie glonów, okrzemki są najbardziej obiecującym źródłem substancji do produkcji biopaliw - powiedział prof. John P. Kociolek biolog z Uniwersytetu Colorado w Boulder. Jego zdaniem paliwo z glonów będzie stosowane powszechnie na świecie już w 2090 r.

 • W ramach innowacyjnego projektu badawczego Koncern uruchomił w Płocku stację doświadczalną, w której będzie rozwijał technologię produkcji biokomponentów wyższej generacji, pozyskiwanych z glonów olejowych. Do ich wytwarzania wykorzystywane będą wody poprodukcyjne oraz dwutlenek węgla pochodzący z procesów rafineryjnych.

 • PKN Orlen realizuje kolejny projekt badawczo rozwojowy dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji. Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstanie stacja doświadczalna, w której będą hodowane glony z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz wód poprodukcyjnych z rafinerii.

 • Hiszpanie hodują glony na biomasę

  Hiszpańska spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszą partię glonów, które mają być przeznaczone na biopaliwo. Jest to nowatorski projekt dofinansowany przez Komisję Europejską - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.

 • Parlament Europejski za ograniczeniem biopaliw z upraw rolnych

  Niewielką większością PE przegłosował w środę stanowisko ws. biopaliw. Europosłowie opowiedzieli się za ograniczeniem z 10 do 6 proc. udziału w paliwach transportowych biopaliw z upraw rolnych. Promowane mają być biopaliwa II generacji np. z glonów i odpadów.

 • Kraje UE nie poparły w czwartek ograniczenia udziału konwencjonalnych biopaliw z upraw rolnych w paliwach transportowych z obecnych 10 proc. do 7 proc. Propozycji nie poparły Polska i Węgry; większych ograniczeń domagały się m.in. Belgia, Włochy i Holandia.

 • Filipiny: cień na perspektywach

  Ostatnio na arenie międzynarodowej było głośno o Filipinach. Spowodowane to było licznymi zamieszkami mieszkańców przeciw rosnącym cenom paliw i żywności oraz poszerzającemu się ubóstwu. Czy gospodarka kraju znajduje się w tak ogromnych tarapatach? Sprawdźmy to.

 • NIF - potężna energia jednego ciosu

  Badania nad nowymi źródłami energii pochłaniają niemal każdy naukowy umysł na świecie. Ludzkość truchleje przed wizją braku elektryczności i ropy - nikt nie wyobraża sobie powrotu do siedzenia przy ognisku z kamieniem łupanym w dłoni. Wszystkim marzy się rozwiązanie, które raz na zawsze naładuje złaknione mocy baterie.

 • Ciepło, coraz cieplej

  Ocena przyczyn i skali konsekwencji zmian klimatycznych nie jest jednoznaczna. Natomiast nie sposób nie zgodzić się z tezą, że mają one miejsce i aż nadto wyraźne skutki.