• Informacje na temat:

  państwowy instytut geologiczny

Artykuły na temat: państwowy instytut geologiczny
 • Jędrysek zapowiada powstanie służby geologicznej

  - Chcę, żeby powstała służba geologiczna, będzie ona wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, tu nie będzie żadnych zwolnień - zapowiedział w poniedziałek wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.

 • Jednak śpimy na gazie! W piaskowcach mamy 150 mld m. sześciennych

  Nawet ponad 150 mld m sześc. wydobywalnego gazu tzw. zamkniętego może znajdować się trzech wielkich polskich kompleksach geologicznych - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek przez Państwowy Instytut Geologiczny. Geolodzy jednak dodają: to szacunki hipotetyczne, choć oparte o naukowe analizy.

 • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy pracują nad nowatorską metodą wydobywania metanu z pokładów węgla kamiennego. Jeśli testy produkcyjne się powiodą, górnictwo zyska dodatkowe źródło dochodu. Zmniejszy się też problem zagrożenia metanowego w kopalniach i emisja metanu do atmosfery.

 • Kilka tysięcy map geologicznych w wersji cyfrowej, które obejmują obszar całej Polski, zostało udostępnionych za darmo w internecie. Jak mówił główny geolog kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, decyzja ta ma rozkręcić gospodarkę.

 • Zapowiedź amerykańskiego giganta paliwowego, koncernu Chevron, o zaprzestaniu prac nad niekonwencjonalnymi złożami gazu to swoiste podsumowanie niemal ośmiu lat prac nad uniezależnieniem się Polski od dostaw gazu z Rosji - pisze Dariusz Malinowski w portalu wnp.pl. Jasno trzeba powiedzieć - na razie ponieśliśmy klęskę.

 • NIK krytycznie o eksploatacji kopalin

  Nadzór nad gospodarowaniem zasobami kopalin w Wielkopolsce nie funkcjonuje prawidłowo - wynika z kontroli NIK. Ma to wpływ m.in. na nieskuteczne przeciwdziałanie nielegalnemu wydobywaniu piasku i żwiru. Zdaniem NIK, podobne problemy są w całym kraju. Wyniki kontroli w piątek w Poznaniu zaprezentował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

 • Wielki powrót gazu łupkowego. Złoża są duże, ale droga do wydobycia daleka

  Zasoby w Polsce to od 346 do 768 mld m sześc. Wiadomość jest bardzo dobra, ale droga do eldorado przed nami jest wciąż wyboista i bardzo daleka.

 • Gra o metan

  Z każdą toną węgla wydobywanego w kopalniach uwalnia się bezwonny, bezbarwny i śmiertelnie niebezpieczny gaz. Wydobyty spod ziemi na skalę przemysłową może stać się cennym surowcem energetycznym.

 • Sny o bogactwie z dna oceanu: Polska ma prawo do badania surowcowej działki na Atlantyku

  Za dokładne współrzędne działki na Atlantyku Polska zapłaciła Rosjanom 29,5 tys. euro. Poszukiwania mogą ruszyć wiosną.