• Informacje na temat:

  papież franciszek

Artykuły na temat: papież franciszek
 • Unieważnienie małżeństwa. Papież uprościł procedury

  Papież Franciszek wydał ostatnio dwa listy papieskie, które zdecydowanie uproszczą i przyspieszą procesy kanoniczne o stwierdzenie nieważności małżeństwa. To największa reforma w tej kwestii od 300 lat! Przypominamy, że w kościele katolickim nie ma rozwodów kościelnych. Możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa, czyli uznanie, że nie zostało ono zawarte. W sytuacjach, w których...

 • Wszyscy dziękują papieżowi Franciszkowi

  W dniu rozpoczynających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie Greenpeace przypomniał o ekologicznym przesłaniu papieża Franciszka. Ekolodzy dziękują papieżowi za walkę o ochronę klimatu. Podziękowali w ten sposób papieżowi za opublikowaną rok temu encyklikę Laudato si'. W dokumencie tym papież wskazał, że konieczne jest połączenie troski o środowisko z wysiłkami na rzecz rozwiązania

 • Czy ksiądz może odmówić udzielenia chrztu?

  Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dowodzi te go przykład papieża Franciszka, który w styczniu ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 7-miesięczną córkę pary niemającej ślubu kościelnego. A metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny rozesłał do parafii w swojej archidiecezji instrukcję w sprawie odmawiania udzielenia chrztu. Według niej księża nie mogą zmuszać rodziców do ślubu i uzależniać od...

 • Papież Franciszek: Kościół musi być ubogi

  Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że Kościół musi być ubogi, by umieć odpowiedzieć na dramat ubóstwa i nigdy nie może zapominać o ludziach w trudnej sytuacji. Pozdrowił młodzież, która spotka się w sobotę na Polach Lednickich.

 • Papież Franciszek - żaden chrześcijanin nie może uchylać się przed pomocą ubogim

  W orędziu na I Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek napisał, że żaden chrześcijanin nie może uchylać się przed nakazem pomagania najbiedniejszym. Przypomniał, że powołaniem ludzi Kościoła jest "naśladowanie Jezusa ubogiego".

 • Papież potępił zatrudnianie pracowników na czarno

  Papież Franciszek nazwał zatrudnianie ludzi na czarno grzechem i potępił pracodawców, którzy tak postępują. Podczas mszy w Domu Świętej Marty skrytykował tych, którzy przekazują pieniądze na Kościół i jednocześnie źle traktują swych pracowników.

 • Watykan: Franciszek napotyka opór hierarchii

  Papież Franciszek jest zdeterminowany, by dalej działać ze spokojem- zapewnił, w kolejnym dniu dyskusji wokół wycieku tajnych dokumentów na temat watykańskich finansów.

 • Papież krytykuje kult pieniądza

  W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował "modele fałszywego rozwoju", oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich.

 • Papież do środków masowego przekazu

  Papież Franciszek zaapelował w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu wezwał rządzących, by unikali mowy nienawiści wobec osób, które myślą i postępują inaczej niż oni. Zdaniem papieża, świat cyfrowy ma być miejscem, gdzie "możemy osądzać grzechy - przemoc, korupcję, wyzysk, ale nie możemy osądzać osób". Franciszek wyraził przekonanie, że "także e-maile, SMS-y, sieci społecznościowe

 • Papież debiutuje na Instagramie

  Dziś przypada trzecia rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, jest także dniem jego debiutu na Instagramie.