• Informacje na temat:

  pkb japonia 2012

Artykuły na temat: pkb japonia 2012
 • ​Polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne. Ustępujemy większości krajów europejskich

  Pod względem innowacyjności Polska jest w ogonie Europy. Europejski raport innowacyjności wskazuje, że na inwestycje przeznaczamy 0,9 proc. PKB, czyli znacznie mniej niż średnia europejska (2,06 proc.). Środki pochodzą głównie z sektora publicznego - zaledwie 37,2 proc. badań przeprowadza sektor przedsiębiorstw, w UE średnia wynosi 63 proc.

 • Japońska legenda o trzech strzałach

  Kiedy premier Japonii Shinzo Abe przedstawił swój program gospodarczy "trzech strzał" na przełomie 2012 i 2013 r., wydarzenie to stało się tematem nagłówków na całym świecie. W istocie Abe znalazł się nawet na okładce magazynu Time.

 • Płaca minimalna - jednakowa stawka dla całej Unii Europejskiej?

  ..., Japonia czy Wietnam ustanowiono regionalnie zróżnicowane stawki minimalne. Co ciekawe, był również pomysł wprowadzenia jednakowej stawki płacy minimalnej dla całej Unii Europejskiej. Ta dość nietypowa(...) przyrost powinien być obliczany na podstawie prognozowanej inflacji oraz 2/3 tempa wzrostu PKB. W wyniku różnych porozumień nader często wzrost płacy minimalnej jest wyższy niż ten, który wynikałby...

 • W zachodniej Europie kontrakty na indeksy rosną przed otwarciem handlu. W Japonii w poniedziałek wolny Dzień Dziękczynienia za Pracę - podają maklerzy.

 • Związkowcy są dobrzy (w Niemczech)

  ..., gdzie strajkuje się jeszcze mniej. Należą do nich według danych IW Szwajcaria, Japonia i... Polska. Helweci postawili na gospodarczą monokulturę opierającą się na sektorach klasy premium, czyli np. finansowym i farmaceutycznym, Japonia ma zupełnie inny model rozwiązywania sporów pracowniczych, a w Polsce uzwiązkowienie jest na tyle niskie (nieco powyżej 10 proc), że nawet gdy strajków jest...

 • Inflacja pierwszym sygnałem globalnego ożywienia

  Widoczne od pewnego czasu nasilenie tendencji inflacyjnych przyjęto z uczuciem ulgi i uznano za dowód ożywienia w globalnej gospodarce. Umiarkowany optymizm sygnalizują także w wielu przypadkach dane makroekonomiczne. W ślad za tymi symptomami poprawy idą także prognozy, choć wróżą raczej powolny powrót koniunktury. Mocniejsze przyspieszenie ma być według ekonomistów udziałem krajów rozwijających się, w tym także Polski.

 • Ubezpieczenia? Możemy mieszkać tam, gdzie chcemy? Cieszmy się tym, co mamy

  Nie musimy mieć dzieci. Możemy mieszkać, gdzie chcemy. Na starość dostaniemy tyle, ile odłożyliśmy. Własność prywatna górą. Na razie te zdania są prawdziwe, ale tak nie musi być wiecznie.

 • W ostatnim czasie bardzo szybko rosnące zadłużenie państwa ponownie stało się przedmiotem debaty publicznej. Jednak debata skupia się tylko na jawnym długu publicznym, tymczasem nie można zapominać o ukrytym długu publicznym, czyli zobowiązaniach emerytalnych. Już dziś ich wartość jest ponad 3-krotnie wyższa od jawnego długu publicznego. Każdy rząd ma pokusę by zadłużać się, wydając dzisiaj i licząc, że negatywne konsekwencje rosnącego długu ujawnią się już nie za jego kadencji.

 • Co Saxo Bank prognozował w 2014 roku

  Zdaniem ekonomistów Saxo Banku w 2014 roku czeka nas scenariusz dość głębokiego i wszechstronnego kryzysu. np. Japonia anuluje swój dług publiczny. Oto szczegóły.

 • Boom gospodarczy niedługo przeminie. Jak się przygotować?

  Dynamicznie zwiększający się PKB, rosnące płace i malejące bezrobocie zawdzięczamy poprawie koniunktury w strefie euro oraz na świecie. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem to krótkotrwały stan. Nikłe są perspektywy, by ok. 4-procentowy wzrost utrzymał się w Polsce dłużej niż przez kilka najbliższych kwartałów - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.