• Informacje na temat:

  pkb polski 2015 per capita

Artykuły na temat: pkb polski 2015 per capita
 • Pensje nauczycieli w Polsce poniżej PKB per capita - raport

  ...​Maksymalne ustawowe płace polskich nauczycieli na niektórych szczeblach nauczania są niższe niż produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski - wynika z raportu dotyczącego krajów europejskich, opublikowanego w środę przez KE.

 • Europa nie "konsumuje" równomiernie. Gdzie na jej tle plasuje się Polska?

  Poziom konsumpcji per capita w krajach UE jest bardzo zróżnicowany. Różnica pod tym względem pomiędzy liderem a outsiderem to prawie 3-krotność.

 • Roboty "idą" po naszą pracę. Polska wśród najbardziej zagrożonych państw

  .... Badanie WISE w znacznej mierze odzwierciedla podział Starego Kontynentu na "starą" i "nową" Europę. Najbardziej na mechanizację są bowiem narażone państwa o niskim PKB (o dochodzie per capita poniżej(...) zmiany rynku pracy w związku z automatyzacją są kraje Zachodu oraz Północy. Co ciekawe jednak, względne bezpieczeństwo bogatej Unii (PKB per capita powyżej 33 tys. euro) wynika z tego, że procesy...

 • Wielka konwergencja: Czy Polska kiedykolwiek dogoni rozwinięte kraje?

  Spowolnienie gospodarcze na rynkach wschodzących stawia pytanie, jaka jest przyszłość tych krajów. Czy mimo obecnego spowolnienia, będą one wciąż nadganiały kraje rozwinięte, tak jak w ostatnich 20-30 latach? Czy też wrócimy do sytuacji charakterystycznej dla lat 1870-1970, kiedy to kraje uboższe utrzymywały stały dystans lub nawet traciły do krajów zamożniejszych?

 • Lewiatan o płacy minimalnej w 2015 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku powinien nastąpić w oparciu o ustawę z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. na poziomie inflacji i 2/3 wzrostu PKB. W związku z tym minimalna płaca w przyszłym roku wyniosłaby 1731 zł - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • S&P potwierdził rating Polski, perspektywa podniesiona

  6 lutego 2015 r. Standard & Poor's Ratings Services zmienił perspektywę długoterminowego ratingu Polski na pozytywną. Potwierdzono długo- i krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie obcej na poziomie A-/A-2 oraz długo- i krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A/A-1.

 • Jak Amazon namieszał na polskim rynku pracy

  ..."Porównując stawkę Amazona do wprowadzanej od stycznia 2015 stawki niemieckiej płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę, możemy mówić o wyzysku. Dyskusyjna jest też kwestia przywilejów, które uzyskują tego typu firmy w porównaniu z małymi i średnimi przedsiębiorstwami pozbawionymi dostępu do tego typu preferencji" - mówi dr Beata Woźniak-Jęchorek z UE w Poznaniu. Czy Polsce potrzebne są...

 • PKB południowoamerykańskiego państwa wystrzeli w górę. Gujana eksploduje dzięki ropie

  Podobnie było w Polsce z gazem łupkowym. Nagle się okazało, że niezależność energetyczna jest o krok. U nas nic z tego nie wyszło. Tam ma być inaczej.

 • ​Polacy wyemigrowali i nie wrócą. Przestają wysyłać pieniądze do kraju

  ...względem standardu i warunków życia, jest nadal bardzo duży - PKB per capita jest w Polsce o 33 pkt proc. mniejszy niż średnio w Unii Europejskiej.  2015-10-19, Janusz Kowalski(...) przysłane z zagranicy zwiększają więc nieco popyt krajowy i przyczyniają się odrobinę do wzrostu gospodarczego (w I półroczu tego roku miały wartość ok. 1 proc. PKB). Od czasu wstąpienia Polski do Unii...

 • Fitch potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną

  Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus" - poinformowano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB (ostatnia dostępna prognoza ze stycznia).