• Informacje na temat:

  po co jest kapitał początkowy

Artykuły na temat: po co jest kapitał początkowy
 • Michał P. przepracował czterdzieści lat. Za dwa lata wybiera się na emeryturę, postanowił więc skompletować dokumenty potrzebne do ustalenia kapitału początkowego. Podwyższa(...) przedsiębiorstwo się sprywatyzowało czy przekształciło, ale nadal istnieje, trzeba iść do kadr. Obecny właściciel jest następcą prawnym poprzedniego i musi wydać potrzebne dokumenty – odparła. Michał...

 • Kapitał początkowy ważną częścią emerytury

  60 tysięcy osób, które pracowały przed 1999 rokiem, nie ma jeszcze wyliczonego kapitału początkowego - informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wojciech Andrusiewicz podkreśla w rozmowie z IAR, że kapitał początkowy jest istotną częścią emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość.

 • Jak ustalić kapitał początkowy

  Ma on znaczący wpływ na wysokość naszej emerytury. Od maja 2015 roku jest obliczany według nowych, korzystniejszych zasad.

 • Emerytura: Warto przeliczyć kapitał początkowy

  Nowe zasady ustalania kapitału początkowego mogą pomóc zwiększyć emeryturę. Na wyższe świadczenie mogą liczyć matki, które przebywały na urlopie wychowawczym, można też liczyć na większe korzyści za okres studiów. Przepisy pozwalają też na wybór tej tablicy dalszego trwania życia, która jest korzystniejsza dla emeryta. Wniosek o przeliczenie można złożyć w dowolnym momencie - ZUS ma 60 dni na

 • Kapitał początkowy jest lub będzie częścią emerytury osób, które pracowały przed 1999 roku. Wtedy weszła w życie reforma emerytalna. Od tego czasu składki na ubezpieczenie społeczne są zapisywane na(...) udokumentować lata pracy i ówczesne zarobki. Od tego zależy wysokość emerytury. Kapitał początkowy wylicza się na podstawie informacji o stażu pracy i zarobkach z: dowolnych kolejnych 10 lat pracy przed 1999

 • Chcesz przejść na emeryturę w obniżonym wieku? ZUS ponagla do składania wniosków o kapitał początkowy

  Od ustalenia kapitału początkowego będzie zależeć wysokość świadczenia i termin jego przyznania. To istotne dla osób chcących przejść na emeryturę w obniżonym wieku.

 • Pani Małgosi zostało kilka miesięcy do emerytury. W informacji od ZUS o zgromadzonych składkach zaznaczono, że nie ma naliczonego kapitału początkowego.

 • Od października warto zadbać o ustalenie kapitału początkowego

  Eksperci ZUS przypominają, że warto jak najwcześniej zebrać dokumenty, które potwierdzają staż pracy oraz wysokość zarobków przed 1999 r. i przekazać je do ZUS, aby obliczył kapitał początkowy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chcą zgodnie z nowymi przepisami skorzystać z emerytury od 1 października.

 • ZUS wylicza i przelicza kapitał tylko na nasz wniosek.

 • Wielu Polaków zapomniało o kapitale początkowym

  Wciąż nawet ponad 2 mln przyszłych emerytów nie ma ustalonego tzw. kapitału początkowego. Przeżyją rozczarowanie, gdy zakończą zawodową karierę. W najgorszym przypadku, ich rzeczywiste emerytury mogą być nawet kilkaset złotych niższe od tych spodziewanych.