• Informacje na temat:

  podatek dochodowy od wynajmu lokalu użytkowego

Artykuły na temat: podatek dochodowy od wynajmu lokalu użytkowego
 • Najem lokalu użytkowego przez małżonków a VAT

  Najem jako usługa wypełnia definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej. W konsekwencji najem lokalu stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT. W przypadku wynajmu lokalu przez małżonków podatnikiem VAT jest ten z małżonków, który dokonał czynności

 • Umowa użyczenia nieruchomości - co to takiego?

  Użyczenie to bezpłatne oddanie w użytkowanie rzeczy na czas określony lub nieokreślony. Na rynku nieruchomości taką formułę stosuje się czasami np. w kręgu bliskiej rodziny, gdy ktoś dostaje na jakiś czas mieszkanie czy lokal do zamieszkania lub np. na cele prowadzenia działalności gospodarczej.

 • Obniż podatek i zarabiaj więcej na najmie lokalu

  Chcesz zainwestować w lokal użytkowy albo apartament wakacyjny pod wynajem? Sprawdź dokładnie, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie korzystna. W uproszczeniu można przyjąć, że dla inwestycji generujących niskie koszty bardziej opłacalny będzie ryczałt. Z kolei, gdy są one wysokie - na przykład gdy posiłkujemy się kredytem - warto założyć własną działalność i zostać małym przedsiębiorcą.

 • PIT Last Minute: Niektórzy podatnicy muszą złożyć więcej niż jedno roczne zeznanie

  rozliczyć podatek dochodowy za 2012 rok.

 • Wynajem bardziej opłacalny niż kupno mieszkania

  Inwestowanie w lokale użytkowe pozwala osiągnąć stopę zwrotu nawet dwa razy większą niż w przypadku wynajmu mieszkań. Stopy zwrotu na poziomie 8 proc. rocznie są jednak zarezerwowane dla inwestorów z grubszym portfelem. Chcąc kupić lokal użytkowy w Warszawie trzeba często dysponować gotówką w kwocie nawet pół miliona złotych.

 • Rozliczamy dochody z zagranicy

  Problematyka opodatkowania dochodów zagranicznych, odpowiedniego stosowania metod unikania podwójnego opodatkowania, czy rozliczeń rocznych w przypadku osiągania dochodów z więcej niż jednego kraju nie jest zagadnieniem łatwym. Z tego też względu chcemy Państwu przybliżyć zasady rozliczenia dochodów z różnych źródeł, uzyskanych za granicą w roku 2008 - przez podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej, który ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy.