• Informacje na temat:

  podatek od spadku i darowizn

Artykuły na temat: podatek od spadku i darowizn
 • Jeżeli rodzice podarowali pieniądze tobie i mężowi, czyli swojemu zięciowi, to twój małżonek musi zapłacić podatek od swojej części prezentu (jeśli kwota darowizny w ciągu pięciu lat przekroczy 9637 zł). Natomiast ty jako córka jesteś zwolniona z takiego obowiązku. Z tego przywileju skorzystają wszystkie osoby należące do tzw. grupy zerowej w podatku od spadku i darowizn, czyli rodzice, dzieci...

 • Spłata spadku a PIT

  Czy środki uzyskane z tytułu spłaty spadku uznane zostaną przez fiskusa za dochód i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem PIT?

 • ...zasad. Wyjaśnił także, na czym one polegają. Osoby z pierwszej grupy podatkowej, do której zaliczane są osoby z grupy zerowej, a także zięć, synowa i teściowie płacą podatek od spadku(...), która płaci podatek od spadku powyżej 4902 zł. Obcy muszą liczyć koszty Z wyjaśnień adwokata wynikało, że Agnieszka, jako osoba niespokrewniona ze spadkodawcą będzie musiała zapłacić najwyższy...

 • Darowizna od rodziców - co zrobić, aby nie narazić się na podatek?

  Darowizna mieszkania od rodziców może być dużym powodem do radości. Jednak przed podpisaniem stosownego aktu notarialnego warto przeanalizować wszystkie procedury formalne. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć niektórych błędów, a tym samym także problemów podatkowych.

 • Dostałam dość duży spadek po ciotce, którą opiekowałam się przez kilka ostatnich lat jej życia. Chcę się nim podzielić z bliższą i dalszą rodziną. Postanowiłam podarować im część pieniędzy, które ciotka za życia zgromadziła na różnych kontach i lokatach. Niektórzy krewni boją się jednak, że będą musieli zapłacić wysoki podatek od darowizny. Czy słusznie? Zuzanna, woj. łódzkie.

 • Jak nie zapłacić podatku od darowizny w rodzinie

  Przelew dużej kwoty na konto członka rodziny to nic innego jak wręczenie darowizny, od której co do zasady obdarowany zapłaci podatek. Można go uniknąć pod warunkiem monitorowania wysokości darowizny wręczanej w rodzinie jednorazowo czy cyklicznie.

 • Osoby blisko spokrewnione nie płacą podatku od spadku. Im jednak dalsza rodzina, tym obowiązki wobec fiskusa są większe.

 • Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

  Wiadomo, że dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Wiadomo także, że sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z podatku zwolnione. Ale co będzie, jeśli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

 • Dostałem spadek z Kanady i musiałem dwa razy zapłacić podatek – jeden w Kanadzie, drugi w Polsce. Czy to zgodne z prawem? Stanisław z Wołomina...

 • Darowizny między najbliższymi członkami rodziny są zwolnione z opodatkowania

  Darowizny między najbliższymi członkami rodziny są zwolnione z opodatkowania. Jednak kiedy w grę wchodzi nieco dalsza rodzina, darowizny obarczone są już daniną. Okazuje się, że można zaoszczędzić na podatku, jeśli przekazanie rzeczy czy nieruchomości odbędzie się etapami.