• Informacje na temat:

  podatek od sprzedaży mieszkania w spadku po rodzicach

Artykuły na temat: podatek od sprzedaży mieszkania w spadku po rodzicach
 • Odziedziczyłam mieszkanie i chcę je sprzedać

  ...dziedziczenia przez notariusza. – A jeśli sprzedam odziedziczone mieszkanie? – Nie zapłaci pani podatku od spadku i darowizn. Będzie musiała pani jednak uiścić podatek od sprzedaży mieszkania (19 proc(...) Pani Iza odziedziczyła po rodzicach mieszkanie. – Czy zapłacę podatek od spadku? – spytała. – Otrzymanie spadku oznacza obowiązek zapłacenia podatku od spadku i darowizn, ale...

 • Darowizna od rodziców - co zrobić, aby nie narazić się na podatek?

  Darowizna mieszkania od rodziców może być dużym powodem do radości. Jednak przed podpisaniem stosownego aktu notarialnego warto przeanalizować wszystkie procedury formalne. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć niektórych błędów, a tym samym także problemów podatkowych.

 • Umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego.

 • Po co kupować i sprzedawać mieszkanie za tę samą cenę?

  Podatnik pyta izbę skarbową, czy jeśli sprzeda mieszkanie po cenie równej tej, za jaką je kupił, powstanie dochód? Izba skarbowa odpowiada - zgodnie z prawdą - że dochodu nie będzie, nie będzie też podatku. Pytanie tylko, jaki cel ma transakcja, która nie przyniesie sprzedającemu żadnego dochodu?

 • Przyjęcie darowizny, spadku, zakup i sprzedaż nieruchomości – to sytuacje, które budzą wątpliwości Czytelniczek.

 • Spłata udziałów w mieszkaniu wolna od podatku

  Nie ma podstaw do opodatkowania spłaty udziałów w mieszkaniu pozostałych spadkobierców, jeśli spłata będzie wynosiła tyle samo, co udziały w spadku. W takiej sytuacji nie można mówić o wzbogaceniu się względem odziedziczonego majątku, zatem tym bardziej o pojawieniu się podatku dochodowego do zapłaty - stwierdził fiskus.

 • ...mieszka z rodzicami, komornik ma prawo wejść do mieszkania i dokonać zajęcia znajdujących się tam ruchomości, zakładając, że jest to własność dłużnika. Podobnie jest w przypadku osoby niespokrewnionej zameldowanej w lokalu. Co zrobić, by tego uniknąć? Przede wszystkim przygotować dokumenty (np.: faktury, rachunki, umowy sprzedaży ratalnej itp.), które potwierdzą, do kogo należą przedmioty...

 • Boom na mieszkania bez pożyczania. Skąd Polacy biorą gotówkę na zakup własnych "czterech kątów"?

  Według szacunków Narodowego Banku Polskiego dwa na trzy nowe mieszkania kupujemy bez proszenia o kredyt. Co za tym idzie, przybywa klientów, którzy nie chcą, aby bank im pożyczał ani oszczędzał ich pieniądze. Bo żeby dobrze zarobić i dużo odłożyć, trzeba najpierw mądrze wydać.

 • ...cywilno- prawnych, a zbywca podatek dochodowy (w tym przypadku zapłaci pani podatek od każdej przekazywanej przez obdarowanego sumy). Druga możliwość (bardziej korzystna dla osoby obdarowanej) to(...) nieruchomość na warunkach określonych w umowie. Może się w niej znaleźć np. zapis, że poprzedni właściciel może korzystać z mieszkania w zakresie takim jak wcześniej. Nowy właściciel może zająć dom dopiero po...

 • Demografia sporo namiesza w mieszkaniówce. W dużych miastach będzie jeszcze drożej?

  Na rynku brakuje ok. 2-2,5 miliona mieszkań, ale w najbliższych latach ten niedobór zostanie ograniczony. Zakłada się, że do 2030 roku spadnie liczba ludności Polski o prawie milion. Wzrośnie też odsetek seniorów. Jednocześnie GUS prognozuje większą liczbę gospodarstw domowych, co może nakręcić popyt na nieruchomości. Według specjalistów z branży, lokale podrożeją w największych miastach. Z kolei w małych i średnich ośrodkach ceny pozostaną stabilne lub delikatnie spadną.