• Informacje na temat:

  podatek od wzbogacenia

Artykuły na temat: podatek od wzbogacenia
 • Spadek... z długami! Odrzucić czy przyjąć?

  Otrzymanie spadku nie zawsze oznacza wzbogacenie się. Czasem można... stracić, jeśli bliska osoba miała długi. Wyjaśniamy, jak się ustrzec przed spłatą nie swoich zobowiązań.

 • Kto nadpłaci nie więcej niż 100 tys. zł VAT lub akcyzy, będzie mógł odzyskać zawyżony podatek, nawet gdyby jego ciężar przerzucił już na klientów.

 • Straciłeś pracę - co dalej?

  W dobie kryzysu światowe koncerny zaciskają pasa i wycofują się do krajów, w których mogą zaoszczędzić na kosztach działalności i podatkach. Mniejsze firmy upadają lub - co zdarza się dużo częściej - redukują zatrudnienie. Niestety również w Polsce. Utrata zatrudnienia może spotkać każdego z nas i to bez wyraźnych sygnałów alarmowych.

 • Niesłusznie zwrócony podatek: Fiskus rezygnuje z pozwów cywilnych

  Urzędy skarbowe nie będą już dochodziły niesłusznie zwróconego podatku po terminie przedawnienia. Nie skorzystają w tej sytuacji z pomocy sądów powszechnych.

 • ...zysku z przekazania nieruchomości w dożywocie, a więc nie można też nałożyć podatku od wzbogacenia! Obecnie jedyny podatek przy umowie dożywocia to tak zwany podatek od czynności cywilnoprawnych(...) – płacą podatek. Jaki – piszemy na pasku obok. A czy w dożywocie można przekazać np. samochód? Nie. Na podstawie umowy o dożywocie można przekazać tylko nieruchomość. Gdy więc chcemy ofiarować...

 • Niezasadnie zwróconego podatku fiskus nie powinien odzyskiwać w postępowaniu cywilnym

  W piśmie do Wicepremiera i Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego Rzecznik Praw Obywatelskich podniósł pomysł związany z dochodzeniem należności podatkowych na drodze cywilnej na podstawie przepisów dotyczących nienależnego świadczenia (bezpodstawnego wzbogacenia).

 • ...pochodzenia), urząd skarbowy może nam naliczyć podatek od bezpodstawnego wzbogacenia, który może wynieść nawet 75 proc. darowanej sumy! Za nieujawnienie darowizny grozi też dodatkowo podatek sankcyjny, który(...) na ulgi podatkowe, a osoby znajdujące się w grupie III, będą już musiały zapłacić podatek. Jego wysokość, zależnie od wartości darowizny i stopnia pokrewieństwa, wynosi 3-7 proc. wartości rynkowej...

 • W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

 • ...wtórnego, trzeba będzie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), czyli 2 proc. wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten obliczany jest i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza(...) z fiskusem – bo jest płatnikiem podatku VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych w tym przypadku nie występuje, kupujący mieszkanie nie odprowadza żadnej daniny. Chcę sprzedać...

 • Spłata spadku a PIT

  Czy środki uzyskane z tytułu spłaty spadku uznane zostaną przez fiskusa za dochód i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem PIT?