• Informacje na temat:

  podatek z tytułu najmu mieszkania

Artykuły na temat: podatek z tytułu najmu mieszkania
 • Wynajmując komuś mieszkanie możemy odliczyć koszty związne np. z remontem. Ale najlepszą metodą na wykazanie braku dochodu z najmu jest zastosowanie tzw. przyspieszonej amortyzacji.

 • Skutki w VAT zakończenia umowy najmu lokalu

  Sposób rozliczenia podatku VAT po zakończeniu umowy najmu uzależniony jest od tego, w jaki sposób zostanie rozliczona pobrana kaucja albo w jaki sposób nastąpiło rozliczenie poniesionych nakładów ulepszających w wynajmowanym lokalu. Ważne jest także to, czy najemca po zakończeniu umowy najmu lokal opuścił, czy dalej z niego korzysta.

 • Jeżeli wynajmujesz nieruchomość, pamiętaj, że przychód z tego tytułu musisz rozliczyć w urzędzie skarbowym. Wraz z Ministerstwem Finansów rozpoczynamy cykl porad o rozliczaniu PIT za 2013 r.

 • Wynajmujesz mieszkanie? Fiskus cię dopadnie

  Z początkiem roku akademickiego na rynku najmu mieszkań zaczyna się spory ruch. Studenci szukają wymarzonych i niedrogich mieszkań, a ich właściciele chcą przede wszystkim na nich zarobić i jak najkorzystniej rozliczyć to z fiskusem.

 • Od lat rośnie liczba osób rozliczających przychody z tytułu najmu lub dzierżawy w formie ryczałtu. Z danych, jakie otrzymała „Gazeta Prawna” od Ministerstwa Finansów wynika, że w 2012 roku w ten sposób rozliczało się z fiskusem 334 tys. osób (o 43 tys. więcej niż rok wcześniej). Wyjaśniamy dla kogo rozliczenie ryczałtem jest najbardziej opłacalne i jakie formalności trzeba dopełnić, by...

 • Zasady odliczania straty z działalności gospodarczej i z najmu prywatnego

  Przychody uzyskiwane w ramach własnej działalności gospodarczej oraz z tytułu udziału w spółce osobowej zaliczane są do tego samego źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Zatem podatnik może w ramach tego samego źródła przychodów odliczyć stratę. Natomiast najem prywatny stanowi inne źródło przychodów. Zatem strata z tego najmu nie może być odliczona od dochodu z działalności

 • Rozliczasz się z fiskusem ryczałtem, np. z tytułu dochodów za wynajem mieszkania? Do końca stycznia musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym roczne zeznanie na PIT-28. Możesz to zrobić także przez internet, wchodząc na stronę www.e-deklaracje.gov.pl.

 • Przychody uzyskiwane z tytułu umowy najmu przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź na zasadach ogólnych.

 • To dobry moment na wynajęcie pokoju czy mieszkania, bo wakacje kończą się i studenci będą szukać lokum. I płacić za nie. Wszystko, co wpłynie z tego tytułu, jest przychodem, od którego musimy(...) miesiąca od wzięcia pierwszych pieniędzy. Jeśli nie wybierzemy ryczałtu, to dochód z najmu dołączamy do innych wpływów, wpisujemy do PIT i płacimy podatek wg skali. Wiesława Konik, specjalizująca...

 • Inwestycje: Mieszkania zostawiają lokaty w tyle

  Polacy kupują coraz więcej mieszkań na wynajem. Taka forma pomnażania oszczędności na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo spodobała się naszym rodakom, którzy coraz częściej przedkładają nieruchomości nad lokaty bankowe. Warto sprawdzić, jak wygląda porównanie zysków, jakie można było osiągnąć z tych dwóch źródeł na przestrzeni ostatniego roku.