• Informacje na temat:

  podatki biz

Artykuły na temat: podatki biz
 • Mistrz ceremonii pogrzebowych - praca z przyszłością?

  ..."Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki" - powiedział kiedyś Benjamin Franklin. Mimo że śmierć jest często tematem tabu, to z racji na swoją powszechność, stanowi ona dla wielu osób pośrednie źródło utrzymania. Związek z branżą funeralną mają m.in. księża, grabarze, tanatopraktycy, handlarze dewocjonaliów, zniczów i kwiatów. Mało znaną, ale darzoną dużym szacunkiem jest profesja mistrza...

 • Kiedy podatek od prezentu ślubnego?

  Nowożeńcy, zanim zaczną cieszyć się nową, wspólną drogą życia, powinni sprawdzić, czy od prezentów, które otrzymali, nie powinni zapłacić podatku. Prezenty ślubne to darowizna, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn.

 • ...w zakładce Inne podatki). Na zgłoszenie mamy 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Taki obowiązek powstaje w chwili, gdy zachowek lub jego część zostanie wypłacony. Do zgłoszenia należy(...), warto pamiętać, że bieg przedawnienia można przerwać, np. przez wytoczenie powództwa o zapłatę zachowku (więcej o sposobach przerwania biegu przedawnienia na http://zachowek.biz.pl/przerwanie-biegu...

 • Miasta walczą o PIT-y

  Roczny podatek dochodowy nie trafia w całości do skarbu państwa. Duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony PIT. Nic więc dziwnego, że miasta starają się dla siebie o jak najwięcej deklaracji. Kuszą samochodami, laptopami, biletami na komunikację miejską, a nawet biletami lotniczymi.

 • Beata Szydło przedstawiła na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach główne założenia parlamentarnej kampanii wyborczej. Atutowymi postulatami są prorodzinne dopłaty, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego. Źródeł ich finansowania jest kilka, w tym propozycja (nie do odrzucenia) dla banków, by te "podzieliły się zyskiem" w ramach podatku bankowego.

 • Wzrost kwoty wolnej do 8 tys. zł to niemal koszt rocznych wpływów z CIT

  Wzrost kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł - jak chce prezydent elekt Andrzej Duda - to koszt ok. 21,5 mld zł. Mniej więcej tyle, ile roczne wpływy z CIT. Państwo nie zaoszczędzi takiej kwoty, nikt nie odważy się podnieść danin, a ściągalności podatków nie da się poprawić z dnia na dzień.

 • Następne 25 lat Polski: Jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?

  Po imponującym wzroście gospodarczym w minionym ćwierćwieczu, kolejne 25 lat nie zapowiada się już tak dobrze. Jeżeli Polska nie zreformuje rynku pracy, systemu podatkowego i finansów publicznych, będzie rozwijać się znacznie wolniej, niż w latach 1989-2014 uważa prof. Balcerowicz.

 • Eksperci: Nowelizacja budżetu pozwoli na wyższe wydatki w 2016 roku

  - Nowelizacja tegorocznego budżetu pozwoli rządowi zwiększyć wydatki w 2016 r., w związku z realizacją obietnic wyborczych - mówią eksperci. Ich obawy budzi prognoza resortu finansów, zgodnie z którą deficyt finansów publicznych może wzrosnąć powyżej 3 proc. PKB.

 • Plan Morawieckiego: Polska ma zbyt niski poziom inwestycji

  Polska ma zbyt niski poziom inwestycji, zarówno na tle regionu, jak i krajów które dogoniły pod względem poziomu życia państwa rozwinięte (patrz również: Raport FOR "Następne 25 lat"). Wicepremier Morawiecki słusznie zwraca uwagę na potrzebę inwestycji i dalszej budowy kapitału krajowego, zamiast konsumpcji finansowanej długiem, w szczególności zagranicznym. Niestety rząd w ramach programu "Rodzina 500+" planuje właśnie napędzać konsumpcję zwiększając zadłużenie.

 • Lokaty przyniosły 2,3 proc. realnego zysku

  Spadek cen kolejny miesiąc z rzędu wspiera rzeczywistą wartość oszczędności zdeponowanych w bankach. Na najlepszej zakładanej przed rokiem 12-miesięcznej lokacie można było realnie zarobić 3,31 proc.