• Informacje na temat:

  podatki od spadku 2015

Artykuły na temat: podatki od spadku 2015
 • Podatek od spadku

  ...zameldować się na pobyt stały i mieszkać przez 5 lat. Przez ten czas nie może go zbyć (ani sprzedać, ani darować). Prawo podatkowe. Dz. U. z 2015 r. poz. 86

 • Będą niższe stawki podatków lokalnych

  Przed podatnikami przedostatnia rata podatku od nieruchomości oraz ostatnia rata podatku od środków transportu. Od nowego roku stawki podatków i opłat lokalnych będą niższe. W 2016 r. przedsiębiorca użytkujący pod swój biznes dużą nieruchomość zaoszczędzi w skali roku kilkadziesiąt złotych.

 • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 6 maja 2015 r., (sygn. akt I Sa/Bd 228/15). Gdy małżonkowie wspólnie kupują nieruchomość (np.-wykupili mieszkanie lokatorskie od spółdzielni), oboje...

 • Data podziału spadku między spadkobiercami nie jest datą nabycia całości rzeczy

  Sprzedaż mieszkania, które częściowo się odziedziczyło a częściowo nabyło, może podlegać opodatkowaniu. Ale daninę trzeba zapłacić tylko od tej części, która została sprzedana przed upływem pięciu lat od chwili nabycia.

 • Czy zawsze trzeba płacić podatek spadkowy?

  Po uzyskaniu spadku podatek płacą spadkobiercy o dalszym stopniu pokrewieństwa i osoby niespokrewnione ze zmarłym. Również najbliżsi, bo choć zasadniczo...

 • Podatkami rządzi wciąż ten sam od lat układ

  Podatkami rządzi wciąż ten sam od lat układ biznesowo-urzędniczy, który żyje z ich słabości. Unikatowy, nieznany w czasach pokoju kryzys systemu podatkowego w większości państw UE jest faktem, któremu nie sposób zaprzeczyć lub przysłowiowo "zamieść go pod dywan".

 • 500 plus skłania do bierności? Podatek nawet 85 proc.

  ...zamienić na zatrudnienie. Praca nie popłaca? Podatek 84,84 proc. Szukając przyczyn spadku aktywności zawodowej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię pułapki bierności, czyli braku zachęty(...) badanego przypadku jest najwyższa w całej Unii. Średnia we Wspólnocie wynosi 32 proc. Dodatkowo w porównaniu z 2015 r. wzrosła ona o ponad 30 pkt proc., co należy przede wszystkim wiązać...

 • Ile za nieruchomość, a ile za psa? Sprawdzamy, jakie podatki i opłaty planują gminy w 2016 r.

  Z powodu deflacji minister finansów obniżył o 1,2 proc. górne granice podatków i opłat lokalnych na 2016 r. Jednak nie wszystkie gminy planują zmniejszać stawki w przyszłym roku. Sprawdziliśmy, które gminy planują zmiany.

 • Od 1 lipca 2015 roku zmienią się zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Wyjaśniamy, na czym polegać będą te zmiany.

 • Z podatków dochodowych wpływy w 2018 r. nie będą wiele wyższe niż w roku poprzednim

  Popełnione elementarne błędy w przygotowanej (przez ponad rok!) szumnie zapowiadanej "głębokiej" nowelizacji ustaw, która ma (jakoby) uszczelnić podatki dochodowe, kompromituje nie tylko jej bezpośrednich autorów - napisał dla Interii Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.