• Informacje na temat:

  polityka monetarna polska

Artykuły na temat: polityka monetarna polska
 • Pytlarczyk: Polska nie jest w pułapce średniego rozwoju, wzrost płac wyjdzie gospodarce na dobre

  ...- Polska nie wpadła w pułapkę średniego rozwoju - ocenił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. Jego zdaniem, zacieśnianie warunków na rynku pracy oraz uszczelnianie VAT w dłuższym terminie korzystnie wpłynie na gospodarkę wymuszając inwestycje i innowacyjność. Międzynarodowa konkurencyjność Polski na pewno się pogorszyła, ponieważ płace wzrosły, a złoty się umocnił.

 • HSBC przewiduje luźniejszą politykę fiskalną i monetarną

  Zdaniem analityków HSBC, Polska gospodarka kontynuuje relatywnie silny i dobrze zrównoważony wzrost. Zdaniem Agaty Urbańskiej-Giner, ekonomistki HSBC ds. Europy Środkowo Wschodniej wzrostowi gospodarczemu sprzyjać będą wyższe wydatki oraz obniżka podatków i stymulacja monetarna. Niestety ucierpi na tym nasz deficyt, który w następnych latach przekroczy 3 proc. PKB.

 • Wzrost wynagrodzeń w grudniu rozczarował

  Ubiegły tydzień był stosunkowo bogaty w opublikowane dane. Szczególne zainteresowanie w Polsce wywołał wzrost wynagrodzeń o 2,7 proc. Wynagrodzenia były co prawda wyższe, ale w porównaniu z prognozami i oczekiwaniami rynku na poziomie 3,95 proc., takie dane były rozczarowaniem.

 • O wpływie polityki rządu Viktora Orbána na węgierski rynek długu oraz o prognozach dla rynku polskiego rozmawiamy z Krzysztofem Izdebskim, zarządzającym funduszami obligacji Union Investment TFI.

 • Czy grozi nam szok cenowy? Nie wpadajmy w panikę!

  Polski Bank Przedsiębiorczości . Zdaniem ekonomistów banku przez kolejne 6 miesięcy inflacja CPI może przekraczać 4 proc. "W tym roku Polska przechodzi najsilniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej(...), mimo że Polska znajduje się w fazie ożywienia koniunktury. (...) bank centralny może teraz na kilka miesięcy wstrzymać się z dalszymi podwyżkami stóp. Do kolejnej może dojść na jesieni, jeżeli złoty...

 • Para EURUSD po większych perturbacjach w dniu wczorajszym powróciła powyżej poziomu 1.12.

 • Eksperymenty z dochodem podstawowym. Czy pomysł bezwarunkowej pensji dla wszystkich może się udać?

  Szwajcaria podejmuje dyskusję o bezwarunkowym dochodzie podstawowym. Piątego czerwca 2016 r. władze tego kraju poddadzą pod głosowanie w referendum projekt nowego prawa, które w zamyśle pomysłodawców miałoby gwarantować każdemu dorosłemu obywatelowi miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2500 franków. O idei bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) dyskutuje się już jednak znacznie dłużej.

 • Należy powrócić do konwencjonalnej polityki monetarnej - Fed

  Przyszły tydzień przyniesie nie tylko szereg interesujących danych, ale również decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Rynek spodziewa się podwyżki od dłuższego czasu, stąd reakcja dolara może być ograniczona.

 • Kryzys potrwa jeszcze do 4 lat!

  Berger. Karine Berger podkreślała, że Polska jest narażona na kryzys w sposób szczególny. Główną przyczyną recesji w Polsce będzie załamanie się gospodarki eksportowej, która opiera się na produkcji(...) , dyrektor Działu Zarządzania Ryzykiem Kredytowym w ING Commercial Finance Polska. Kondycja firmy zależy od kondycji jej odbiorców. Ważny jest zatem ich przemyślany dobór. Jeżeli firma ma do czynienia...

 • Euro doprowadzi do rozpadu całej Unii?

  Według ekspertów, brak własnej monety naraża gospodarki krajów ze strefy euro na poważną utratę niezbędnej cechy konkurencyjności międzynarodowej. Nawet wysoki poziom ekonomiczny nie uchroni przed takim ryzykiem. Choćby dlatego Polska nie powinna rezygnować ze złotego, zwłaszcza że przyszłość Eurolandu jest niepewna.