• Informacje na temat:

  polityka strukturalna ue

Artykuły na temat: polityka strukturalna ue
 • ​Polski pracownik kontra robot. Czy powinniśmy się bać automatyzacji pracy?

  Postęp technologiczny to jeden z najważniejszych motorów współczesnej gospodarki. Niesie jednak też za sobą wiele zagrożeń dla rynku pracy. Co trzeci Polak będzie w niedalekiej przeszłości zagrożony technologicznym bezrobociem strukturalnym.

 • Ekonomiści: Polska gospodarka hamuje - potrzebuje zmiany strukturalnej, by dalej rosnąć

  Brak wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, spadek nastroju konsumentów i spowolnienie dynamiki produkcji przemysłowej - to symptomy wyhamowania wysokiej dynamiki polskiej gospodarki - oceniają ekonomiści, analizujący sytuację gospodarczą pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera.

 • Dostały 500 plus i odeszły z pracy. Policzono, jak program wpłynął na sytuację zawodową kobiet

  Instytut Badań Strukturalnych (IBS) przeanalizował dane z badań BAEL, sprawdzając, jak program 500 plus wpłynął na sytuację zawodową kobiet. Wynika z nich, że w I połowie 2017 r. ok. 90 tys. kobiet nie pracowało, bo ich rodziny dostawały świadczenia wychowawcze. Najsilniej ten efekt wystąpił w I kw. 2017 r. - zatrudnienia nie podjęło ok. 103 tys. kobiet. Gdyby nie 500 plus, wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi byłby - jak wskazuje Iga Magda z IBS - o 2 do 3 punków procentowych wyższy.

 • Repolonizować gospodarkę? Wady i zalety obcego kapitału

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

 • Rząd: Podwyżka minimalnego wynagrodzenia o 150 zł

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie minimalnej płacy w 2019 r. do 2250 zł, a stawki godzinowej - do 14,70 zł. Taka propozycja zostanie przedstawiona w trakcie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.

 • Polityka surowcowa, której nie ma

  Chaos, brak dobrych przepisów, ważne dla kraju decyzje podejmowane na niskim szczeblu administracyjnym. Polska polityka surowcowa nie istnieje. Często polityka surowcowa mylona jest z polityką energetyczną. A przecież surowce energetyczne to tylko kilkanaście procent wszystkich zasobów geologicznych.

 • - Bezrobocie w lipcu spadnie poniżej poziomu 12,4 proc., jaki resort pracy szacuje za czerwiec - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina. Dodał, że niższy od oczekiwań spadek bezrobocia rejestrowanego w czerwcu nie musi świadczyć o strukturalnych problemach na rynku pracy, a być efektem spowalniającej gospodarki i kryzysu w strefie euro.c

 • Założenia polityki pieniężnej na 2017 r.

  W 2017 r. podstawowym celem polityki pieniężnej NBP będzie utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to realizacji podstawowego celu NBP.

 • Niedobory na rynku pracy występujące w niektórych sektorach gospodarki pokazują, iż w Polsce istnieje strukturalny problem, jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe i niedopasowania systemu oświaty do rynku pracy - uważa dyrektor ośrodka badawczego demosEuropa, Paweł Świeboda.

 • Rok 2015 zdeterminowany płynnością, popytem i polityką

  Analiza Euler Hermes: 2014 rokiem rozczarowań, zakłóceń i rozbieżności; rok 2015 zdeterminowany płynnością, popytem i polityką.