• Informacje na temat:

  polska emigracja

Artykuły na temat: polska emigracja
 • Emigracja zarobkowa Polaków. Kierunek Niemcy

  ...mniej. Ważny zarobek Jednak im wyższe stanowisko, tym mniejszy rozdźwięk w wynagrodzeniach. Emigracja zarobkowa jest zatem najbardziej nęcąca dla osób na podstawowych stanowiskach, które mogą dużo(...). Katarzyna Domagała, Redakcja Polska Deutsche Welle...

 • Emigracja podatkowa

  W ciągu ostatnich kilku lat Polacy coraz częściej decydują się na emigrację podatkową. Obecnie przenoszą się więc do innych państw nie tylko za pracą, wyższą pensją oraz perspektywami na lepsze życie, ale również w celu optymalizacji obciążeń podatkowych nakładanych na nich w Polsce.

 • Jochen Bittner: Emigracja zarobkowa pozbawia Polskę nie tylko fachowców, ale i elity

  Jochen Bittner, dziennikarz "Die Zeit", krytykuje swobodę podejmowania pracy w innych krajach. Według Bittnera, emigracja zarobkowa hamuje rozwój krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 • Polska zarabia na emigracji?

  Eksperci biją na alarm - nie dość, że mieszkający za granicą Polacy nie chcą wracać, to na dodatek liczba osób na stałe żegnających się z naszym krajem systematycznie rośnie. Oznacza to zagrożenie nie tylko dla funkcjonowania ZUSu, ale dla całej gospodarki. Czy na pewno?

 • Emigracja zarobkowa w Europie w liczbach. Gdzie wyjeżdżają Polacy, kogo zatrudniają firmy w Polsce?

  Polaków to Holandia (116 tys.), Irlandia (112 tys.) i Włochy (93 tys.). - Polska to kraj marazmu, stagnacji, kiepskiego życia bez perspektyw. Życia, które chciałoby się jak najszybciej zostawić za sobą(...) wyższe stanowisko, tym rozdźwięk w wynagrodzeniach jest mniejszy. Emigracja zarobkowa jest więc najbardziej interesująca dla osób na podstawowych stanowiskach, które mogą dużo więcej zarobić. - Na...

 • Czy emigracja jeszcze się opłaca?

  Tuż po wejściu do Unii Europejskiej Polacy masowo wyjeżdżali z kraju, głównie do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie lata ten trend wyraźnie wyhamował, a w niektórych krajach UE liczba Polaków spada. Czy to sygnał, że przeprowadzka za granicę w przestaje się opłacać? Odpowiada Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

 • Polska znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych zjawiskiem emigracji

  ...płac ponad osiąganą wydajność, a także zmniejsza się rentowność firm. Bilet w jedną stronę? Choć dotychczas polska gospodarka zyskiwała na emigracji, to z tych właśnie powodów emigracja jest(...) oraz Chorwacja odznaczają się wysokim potencjałem emigracyjnym. Polska, Estonia, Słowacja, czy Bułgaria mają średni potencjał. Natomiast Czechy, Węgry, czy Słowacja reprezentują grupę o niższym...

 • Komunikat FOR: Dopóki polska gospodarka goni Zachód, Polacy będą emigrować

  Polska nie jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przeżywa znaczną emigrację obywateli. Przykładowo, aż do początku lat 90. do krajów, z których więcej osób wyjeżdżało niż przyjeżdżało, należała Irlandia. Zjawisko to trwa tak długo, aż dany kraj znacząco nie zmniejszy dystansu w dochodzie na mieszkańca, jaki dzieli go od krajów wysoko rozwiniętych.

 • Emigracja zarobkowa, czyli poszukiwanie dobrobytu

  ...sporządzenie dokładnych statystyk. Nic dziwnego, że szacunki GUS w istotnym stopniu różnią się od statystyk, które podaje Eurostat. Według tych drugich w innych krajach Unii Europejskiej niż Polska mieszka 1,8(...) dłuższej perspektywy W powszechnym przekonaniu emigracja zarobkowa pozwoliła nowym krajom Unii Europejskiej ograniczyć skalę bezrobocia. W większości państw rzeczywiście spadało ono po przystąpieniu do...

 • Przesyłki bez granic - jak emigracja i zakupy online wpływają na rynek przesyłek kurierskich?

  Corocznie rośnie liczba przesyłek zagranicznych, ekspediowanych z Polski i dostarczanych do naszego kraju za pośrednictwem firm kurierskich. Jak wynika z danych firmy konsultingowej PricewaterhouseCoopers, od dwóch lat branża ta notuje roczny wzrost obrotów na poziomie 10 proc. W 2018 roku mogą one sięgnąć nawet 6,5 mld zł.