• Informacje na temat:

  praca na urlopie wychowawczym

Artykuły na temat: praca na urlopie wychowawczym
 • Praca na urlopie wychowawczym

  Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego planuję wziąć urlop wychowawczy. Obawiam się jednak, że nie poradzimy sobie finansowo... Czy przebywając na urlopie wychowawczym, będę mogła dodatkowo pracować?

 • Obniżony etat zamiast urlopu wychowawczego

  , w którym mogliby przebywać na urlopie wychowawczym.

 • .... Dotychczas rodzice mogli skorzystać z tego uprawnienia w maksymalnym wymiarze 3 miesięcy. Obecnie okres ten został wydłużony do 4 miesięcy. Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym (zarówno(...) urlopie wychowawczym nie ma obowiązku informować o podjęciu innej pracy dotychczasowego pracodawcy. Jeżeli jednak przełożony się dowie, że pracownik z powodu podjęcia zatrudnienia zaprzestał...

 • W okresie korzystania z uprawnień rodzicielskich pracownik ma zagwarantowaną szczególną ochronę zatrudnienia. Dotyczy ona m.in. urlopu wychowawczego. Pracodawca nie może w czasie tego urlopu rozwiązać umowy o pracę, z nielicznymi wyjątkami przewidzianymi w przepisach prawa pracy. Ta wzmożona ochrona przed zwolnieniem przez pracodawcę zostanie utrzymana po zmianie przepisów dotyczących uprawnień rodzicielskich, jednak nowe regulacje w pewnym zakresie zmodyfikują zakres tej ochrony.

 • Jeśli na urlopie wychowawczym dorabiasz, wiedz, co zrobić, by pracodawca nie miał powodu cię z niego odwołać.

 • Rozliczanie urlopów na przełomie roku

  Wraz ze zbliżaniem się końca roku kalendarzowego nadchodzi czas na różnego rodzaju roczne rozliczenia. Dotyczą one także spraw urlopowych. Choć przepisy prawa pracy nie przewidują takiego wymogu, pracodawcy z własnej inicjatywy dokonują często przeglądu stanu wykorzystania urlopów wypoczynkowych. Jest to przydatne dla zaplanowania urlopów na przyszły rok i zorientowania się w skali niewykorzystania urlopów na rok bieżący. Poza tym na przełomie lat pojawiają się dylematy związane z udzielaniem...

 • ...na trzyletni urlop wychowawczy. W tym czasie także można dorabiać. Na urlopie wychowawczym praca nie powinna utrudniać opieki nad dzieckiem Zgodnie z przepisami urlop wychowawczy jest(...) oni zwolnieni z opłacania składek ZUS. Własna firma jest mniej korzystna na urlopie wychowawczym, bo wtedy trzeba opłacać składki zusowskie. Ważne strony www...

 • Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Za osoby zatrudnione na etacie pracodawca zasadniczo ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP. Jednak przez określony czas może być zwolniony z ich opłacania za pracowników, którzy powrócą do pracy z urlopów związanych z rodzicielstwem.

 • Zmiany w urlopach wychowawczych

  ​Początek roku to czas, w którym wchodzi w życie wiele nowych regulacji. Tak jest także w tym roku - 2 stycznia zaczęła obowiązywać nowelizacja dotycząca urlopu wychowawczego. Z pewnością wpłynie ona na życie zawodowe i rodzinne wielu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

 • Roczny urlop rodzicielski częściowo na etacie

  Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych związanych z opieką nad dzieckiem jest tzw. roczny urlop rodzicielski. Wbrew potocznej nazwie składa się na niego nie tylko urlop rodzicielski, ale również podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Łącznie urlopy te dają prawo do co najmniej rocznego okresu sprawowania opieki nad dzieckiem. W tym czasie wielu rodziców korzysta z uprawnienia do łączenia pieczy nad dzieckiem z pracą.