• Informacje na temat:

  praca wp

Artykuły na temat: praca wp
 • Praca szuka pracownika

  Rewolucja na rynku pracy - polscy pracodawcy płacą pracownikom coraz więcej. Ale nie mają wyjścia - brak rąk do pracy staje się barierą rozwojową dla firm.

 • Deklarację o walce z niewolniczą pracą i wykorzystywaniem pracowników w rolnictwie, których ofiarami padają głównie imigranci, podpisali przedstawiciele rządu Włoch. Podkreślano, że bez imigrantów włoskie rolnictwo nie mogłoby funkcjonować.

 • Pracę sezonową często podejmują uczniowie i studenci. Jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie, to w Polsce pracować mogą młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 lat. Muszą ponadto być absolwentami co najmniej gimnazjum i posiadać zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Taką osobę można zatrudnić...

 • Za pracę w nadgodzinach należy się premia lub wolne

  Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca ma do wyboru dwie formy rekompensaty - czas wolny albo dodatek do wynagrodzenia. Czasami wybór jest zawężony wyłącznie do wypłaty dodatku, jak ma to miejsce w przypadku nadgodzin z przekroczenia normy średniotygodniowej. Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju nadgodziny są rekompensowane wypłatą dodatku, zasady jego obliczania są takie same.

 • Praca szkodzi zdrowiu?

  Jedynie 2,4 proc. stanowisk biurowych w polskich firmach spełnia wszystkie zasady ergonomii, czyli jest dopasowana do pracownika. Efekt? Okazuje się, że 1/4 osób w wieku od 26 do 35 lat cierpi na bóle pleców.

 • Jaka rekompensata za świąteczną pracę?

  Święta, co do zasady, są dniami wolnymi od pracy. Jest jednak wiele branż, w których można pracować w dni świąteczne. Stosunkowo niedawno, bo dopiero od 4 marca 2014 r., do katalogu tych branż dołączyły firmy, w których o terminie świątecznego odpoczynku decyduje zagraniczny układ dni świątecznych. Niezależnie jednak od specyfiki działalności danego zakładu zasady rekompensaty za świąteczną pracę są takie same.

 • Praca? Nie, dziękuję.

  Jak zgodnie z biznesowym savoir-vivrem zrezygnować z procesu rekrutacyjnego w trakcie jego trwania lub odmówić przyjęcia oferty pracy, którą właśnie otrzymaliśmy? Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, jednak jak zauważają HR-owcy, większość z kandydatów nie potrafi tego umiejętnie zrobić lub - co gorsza - w takich sytuacjach po prostu znika bez słowa. Jak więc odpowiednio zakomunikować niedoszłemu pracodawcy, że nie jesteśmy zainteresowani etatem, który nam proponuje?

 • Własny biznes nie generuje kosztów ZUS-owskich, jeśli przedsiębiorca równolegle pracuje na umowie o pracę z wynagrodzeniem brutto ponad 1850 zł. Z jednej strony to "oszczędność" na ZUS-ie, z drugiej konieczność dzielenia czasu na dwa czasochłonne zajęcia.

 • ...ciężarnej? A. Jaroszek: Według najnowszych i dotychczasowych regulacji, szkodliwa dla kobiety w ciąży lub karmiącej może być praca pielęgniarki (lub farmaceutki) w następujących sytuacjach: – jeśli podczas pracy ma ona kontakt z lekami cytostatycznymi używanymi w chemioterapii; – jeśli jej praca stwarza ryzyko zakażenia, np. wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem ospy wietrznej i półpaśca...

 • 30 hektarów pogórniczych terenów w Bytomiu kupiła od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) firma Mostva. Wkrótce ma na nich powstać samochodowe centrum logistyczne, w którym pracę docelowo znajdzie ponad 200 osób - podali przedstawiciele SRK i lokalnych władz.