• Informacje na temat:

  prawa lokatora

Artykuły na temat: prawa lokatora
 • Wynajmuję mieszkanie młodemu mężczyźnie. Ostatnio zamieszkała z nim jakaś pani. Czy lokator może wprowadzać do mieszkania, kogo chce, nie informując o tym właściciela? Katarzyna G. z Mielca

 • TK: Przełomowe orzeczenie ws. zadłużonych lokatorów

  Trybunał Konstytucyjny orzekł, że żądanie przez spółdzielnię mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu, w związku z długotrwałym zaleganiem z opłatami przez lokatora jest zgodne z konstytucją.

 • Sezon grzewczy w pełni i mogą przytrafić się problemy z dostawą ciepła. Wyjaśniamy, jakie przepisy obowiązują w tym roku.

 • Jak radzić sobie z niepłacącym lokatorem lub zalegającą z czynszem firmą, czyli jak sprawnie doprowadzić do wyprowadzki i uregulowania należności?

 • Jak się pozbyć lokatora, który zatruwa życie

  ...w mieszkaniu zameldowany, nie może uzurpować sobie prawa do przebywania w nim. – Zameldowanie na pobyt stały czy czasowy służy wyłącznie ewidencji i potwierdzeniu pobytu w danym lokalu. Nikt na tej podstawie nie może domagać się prawa do zamieszkiwania w nim – powiedział. Następnie poinformował Agnieszkę, co może w tej sytuacji zrobić. – Pani, jako właścicielka mieszkania, może domagać się...

 • Organizacje właścicieli mieszkań postulują nowelizację prawa spółdzielczego

  Organizacje skupiające właścicieli i lokatorów mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych postulują nowelizację prawa spółdzielczego w kierunku ułatwiającym tworzenie wspólnot mieszkaniowych. Ich zdaniem jest to najbardziej efektywna forma zarządzania nieruchomościami.

 • Brat Dominiki S. od lat jest w sporze z sąsiadami. Między nim i mężczyzną zajmującym sąsiednie mieszkanie doszło nawet do rękoczynów. Obecnie toczy się więc sprawa sądowa. Brat Dominiki, domagając się odszkodowania od lokatora, wezwał na świadka siostrę. Pierwsza rozprawa nie odbyła się z powodu choroby sędziego. Dominika stawiła się na nią i gdy usłyszała, że będzie musiała przyjechać jeszcze...

 • Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic to główny cel nowelizacji przepisów karnych podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.

 • ...ustawowym (gdy nie ma testamentu). To nie znaczy jednak, że spadkobiercom się nic nie należy. Według ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, bliscy zmarłego lokatora, którzy z nim mieszkali mają prawo wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu. W pierwszej kolejności ma do tego prawo współmałżonek zmarłego, w dalszej kolejności jego dzieci...

 • Czy wspólnota mieszkaniowa może ograniczyć prawa najemcy?

  Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością uregulowania stosunków najemcy ze wspólnotą mieszkaniową. Dotyczy to zwłaszcza tych lokatorów, którzy wynajmują mieszkanie na dłużej i są żywo zainteresowani decyzjami wspólnoty i działaniem administracji.