• Informacje na temat:

  prawo sejm

Artykuły na temat: prawo sejm
 • Nowe prawo zabierze rodzicom prawo do urlopu rodzicielskiego? Trzy mity wokół nowej dyrektywy unijne

  ...w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich to fikcja. Trudno mówić w tej kwestii o swobodzie, skoro prawo ojca do urlopu rodzicielskiego (lub części macierzyńskiego) zależy od tego, czy uprawnienie takie(...) mężczyźnie pozostaje jedynie prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego (jest on niezależny od uprawnień matki). W praktyce może więc się zdarzyć, że mężczyzna nie tyle nie chce wykorzystywać uprawnień...

 • Sejm za prawem otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieć tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

 • Sejm odrzucił projekt ustawy dot. skrócenia czasu pracy dla rodziców

  Sejm odrzucił w czwartek projekt ustawy autorstwa PSL, który przewidywał skrócenie o godzinę czasu pracy rodzicom dzieci, które nie skończyły 10 lat.

 • Egzekucja alimentów: Sejm uchwalił nowe prawo

  Sejm uchwalił ustawę, która zakłada likwidację egzekucji administracyjnej oraz pozostawienie tylko egzekucji sądowej w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Nowe prawo ma usprawnić odzyskiwanie należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego.

 • Sejm: Umowa o pracę - na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

  Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do Kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

 • Sejm: Ważne zmiany dla spadkobierców

  Posłowie za Europejskim Poświadczeniem Spadkowym. Sejm uchwalił bardzo ważną nowelizację w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowela ma wprowadzić przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego rozporządzenia o Europejskim Poświadczeniu Spadkowym.

 • Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą minimalną stawkę godzinową za pracę

  Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł. Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu.

 • Sejm uchwalił ustawę o ustroju rolnym

  Sejm uchwalił w czwartek ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma ona m.in. uchronić Polskę przed wykupem gruntów przez obcokrajowców poprzez wprowadzenie szeregu ograniczeń po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z UE. Za zainicjowaną przez PSL ustawą zagłosowało 384 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymało się 12. Czy jest to jednak zgodne z ideą naszej obecności w Unii Europejskiej?

 • Sejm uchwalił zmiany ograniczające podpisywanie terminowych umów o pracę

  Ograniczenie nadużywania przez pracodawców podpisywania z pracownikami terminowych umów o pracę - to główny cel uchwalonej przez Sejm nowelizacji Kodeksu pracy.

 • Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców - to niektóre założenia Prawa przedsiębiorców - najważniejszej ustawy z pakietu Konstytucji Biznesu, którą w piątek uchwalił Sejm.