• Informacje na temat:

  prawo spółdzielni mieszkaniowej

Artykuły na temat: prawo spółdzielni mieszkaniowej
 • Pani Halina ma spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Chciałaby go wykupić.

 • Spółdzielnie mieszkaniowe czekają ważne zmiany

  W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

 • Zasady funkcjonowania spółdzielni są inne niż wpólnot mieszkaniowych.

 • UOKiK: Spółdzielnie mieszkaniowe dyskryminują operatorów

  Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą bez uzasadnionego powodu odmawiać przedsiębiorcom telekomunikacyjnym świadczenia usług w administrowanych przez siebie budynkach - głosi piątkowy komunikat UOKiK.

 • Spółdzielnie mieszkaniowe. Prawo do mieszkania

  Większość z nas mieszka w mieszkaniach wybudowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Wyjaśniamy jakie są rodzaje własności takich lokali oraz jakie ma to skutki prawne.

 • Za granicą spółdzielnie mieszkaniowe radzą sobie lepiej?

  Ostatnie lata z pewnością nie były udane dla polskich spółdzielni mieszkaniowych. Wystarczy wspomnieć, że od 2002 r. do 2015 r. zasób lokalowy tych podmiotów skurczył się o 37 proc. (1,28 mln lokali). Co gorsza, krajowe spółdzielnie prawie wcale nie budują mieszkań dla swoich członków. W 2015 roku liczba "M" ukończonych przez spółdzielnie (2215) była najniższa przynajmniej od 25 lat. Mimo tej

 • .... Honorowane są również faktury za remont (np. na wymianę okien czy instalacji gazowej), a także wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty. 2 W przypadku remontów oraz wpłat na fundusz(...) mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej trzeba dołączyć, oprócz książeczki, odpowiedni dokument. Np. w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest to akt notarialny, a przy wymianie okien – faktura...

 • TK: Bardzo ważne dla członków spółdzielni mieszkaniowych

  Dziś Trybunał Konstytucyjny wróci do rozpatrywania wniosku grupy posłów dotyczącego uznania za niezgodne z Konstytucją niektórych przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego. To już trzecia rozprawa Trybunału w tej sprawie.

 • Kiedy chcieliśmy przyjrzeć dokumentację remontu przeprowadzonego ostatnio przez naszą spółdzielnię mieszkaniową, zarząd odmówił udostępnienia papierów. Czy miał prawo? Wanda z Lublina.

 • Sąd Najwyższy: Spółdzielnia mieszkaniowa to przedsiębiorca, a spółdzielca to konsument

  Po wielu latach wszystko stało się jasne. Członkowie betonowych molochów otrzymali potężny oręż w walce z władzami. Roszczenia spółdzielni mieszkaniowej o uzupełnienie przez jej członka wkładu budowlanego są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. A co za tym idzie, przedawniają się po upływie zaledwie trzech lat. Uznał tak w uchwale Sąd Najwyższy w powiększonym składzie.