• Informacje na temat:

  prawo stanowione

Artykuły na temat: prawo stanowione
 • Prawo: 6 kluczowych zmian dla polskiego rynku pracy

  W ciągu najbliższych miesięcy wejdą w życie przepisy, które zmienią dotychczasowo obowiązujące zasady zawierania umów i wynagradzania pracowników w Polsce. Pierwsze nowelizacje wejdą w życie już w lutym. Eksperci Work Service i Pracodawców RP przeanalizowali, jakie znaczenie będą miały dla pracowników i pracodawców m.in. zmiany w umowach na czas określony, godzinowa płaca minimalna, nowe wytyczne w przetargach publicznych czy program 500 plus.

 • Wciąż słyszymy powtarzane przez opozycję i jej adherentów zarzuty "łamania prawa" przez głowę państwa i rządzącą większość. To dziś najcięższe i wszechobecne ostrzeżenie kierowane przede wszystkim pod adresem ludzi władzy: "złamali konstytucję", "nagminnie naruszają prawo", itp.

 • ...- Wyrok Trybunału tylko potwierdza niską jakość prawa stanowionego w Polsce. Uważamy, że teraz należy wypracować rozwiązanie, które będzie zgodne z prawem i nie spowoduje dodatkowych obciążeń dla pracodawców - mówią eksperci Pracodawców RP i wyrażają nadzieję, że ustawodawca przygotuje odpowiedni projekt zmiany prawa w tym zakresie. - Trzeba działać szybko, ponieważ rozwiązania dotyczące czasu...

 • Ograniczenie ścieżki poselskiej w uchwalaniu ustaw, uwzględnianie Rady Dialogu Społecznego, rzetelne konsultacje społeczne na każdym etapie procesu legislacyjnego, to niektóre rekomendacje Pracodawców RP dotyczące poprawy jakości stanowienia prawa w Polsce.

 • Koniec socjalu dla Polaków? Plany niemieckiego rządu

  Obywatele krajów UE mają nabyć prawo do zapomogi socjalnej dopiero po pięciu latach pobytu w Niemczech. Nowe przepisy uderzą też w Polaków.

 • Przepisy nowelizacji ustawy o CIT, które pozbawiły podatnika prawa do kontynuowania rozpoczętej wcześniej amortyzacji, są niezgodne z wywodzoną z Konstytucji zasadą ochrony interesów w toku - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

 • Czasowa praca w Polsce na 10 lat lub dłużej

  ...terminowych kontraktów, nie będą obowiązywać ich kodeksowe limity. Taki przypadek trzeba będzie jednak zgłosić PIP (niezawiadomienie inspekcji będzie wykroczeniem przeciwko prawom pracownika), a ta będzie miała prawo do kwestionowania decyzji pracodawcy przed sądem. - Dla firmy to ryzykowne rozwiązanie. Moim zdaniem sposobem na nowe ograniczenia może być np. coraz częstsze korzystanie z umów...

 • - Powołanie spółki "Aplikacje krytyczne" nie pomoże w walce z luką w VAT, bo naszą słabością jest złe prawo, nie brak informacji - mówi prof. Witold Modzelewski.

 • Nie tylko kierowcy są karani za jazdę pod wpływem alkoholu (płacą grzywnę i na trzy miesiące tracą prawo jazdy). Policja kontroluje...

 • Łatwiejsza i szybsza procedura, uniknięcie upadłości, możliwość normalnego prowadzenia działalności gospodarczej - to tylko kilka z rozwiązań, które wprowadza prawo restrukturyzacyjne. Pomimo że ustawa obowiązuje dopiero od początku roku, już pojawiły się pierwsze wnioski o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.