• Informacje na temat:

  profesor oręziak

Artykuły na temat: profesor oręziak
 • Prof. Leokadia Oręziak o planach rządu PiS: Nowe emerytury, czyli brniemy w błędy

  Propozycje zawarte w przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju "Programie Budowy Kapitału" mają stanowić kluczowy element "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" propagowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Głównym deklarowanym celem zaproponowanych zmian, które miałyby być realizowane od 2018 r., jest budowanie oszczędności Polaków, a w efekcie zwiększenie inwestycji w gospodarce i przyspieszenie rozwoju kraju. Trudno znaleźć kogoś, kto nie podpisałby się pod takimi hasłami....

 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że otwarte fundusze emerytalne w 2015 roku otrzymają 2,7 mld zł, w 2016 r. - 2,9 mld zł, w 2017 r. - 3,1 mld zł, a w 2018 r. - 3,2 mld zł - wynika z danych zaprezentowanych przez ZUS.

 • Emerytury: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn już od 2016 roku?

  Prezydent złożył projekt ustawy mającej na celu poprawę sytuacji osób przechodzących na emeryturę. Ma wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

 • Wyższe emerytury nie dla urzędników. Trzeci filar Morawieckiego tylko dla sektora prywatnego

  To miała być wielka, porządna i kompleksowa reforma. Tymczasem pomysły ministra Morawieckiego nie obejmują m.in. nauczycieli, policjantów i wojskowych.

 • Czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

 • Oręziak: Nie musimy się godzić na tak niskie emerytury

  System emerytalny jest po to, by zapewniać ludziom utrzymanie na starość, a nie by służyć giełdzie czy rynkom finansowym - uważa Leokadia Oręziak. Zdaniem profesor SGH, Polska rozwija się nieźle, nie musimy się więc godzić na tak niskie emerytury, jakie zakłada obecny system.

 • Ekonomistka profesor Leokadia Oręziak z SGH uważa, że rozpad strefy euro miałby tak negatywne skutki, że Unia Europejska powinna zrobić, co może, by do tego nie dopuścić.

 • Rząd karze obywateli, którzy pracowali dłużej

  Ekonomista profesor Leokadia Oręziak twierdzi, że prezydent powinien się poważnie zastanowić czy podpisać nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. Wczoraj wieczorem Senat zgodził się, by w tym roku wszystkie emerytury i renty zostały podwyższone o jednakową kwotę wynoszącą 71 złotych.

 • - Wykup przez Europejski Bank Centralny obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy euro, jeśli uspokoi sytuację na rynku, może być korzystny dla Polski - uważa prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH.

 • "Czekamy aż Polska zbankrutuje, dźwigając ten ciężar"

  W najbliższych miesiącach rząd dokona przeglądu funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Nie planuje jednak likwidacji drugiego filara. Tego właśnie chcieliby przeciwnicy OFE. Twierdzą oni, że tylko w tym roku fundusze będą kosztowały budżet państwa około 30 mld zł.