• Informacje na temat:

  prokuratura i prawo

Artykuły na temat: prokuratura i prawo
 • Stanisław Szwed: "Czarne listy" w firmach rekrutacyjnych - niezgodne z prawem

  ...- podkreśliła. Jak wyjaśniała, Kodeks pracy wyraźnie określa zakres danych osobowych, które osoby starające się o pracę muszą ujawnić. - Pracodawca ma prawo zażądać podania danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie. Z pewnością zapyta o dotychczasowe doświadczenie zawodowe, do czego ma pełne prawo...

 • Prokuratura oddaliła wniosek PiS-u w sprawie PKP Energetyki

  Prokuratura okręgowa nie uznała wniosku Prawa i Sprawiedliwości, jakoby przy sprzedaży PKP Energetyka doszło do nieprawidłowości i oddaliła wniosek partii - wynika z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego instytucji, Przemysława Nowaka.

 • Mam dwójkę dzieci. Mój były mąż nie płaci alimentów. Wszystko, co miał, przepisał na obecną żonę. Razem z nią prowadzi firmę, która jest zapisana na nią. Postępowanie komornicze nie przyniosło efektów. Słyszałam jednak, że za niepłacenie alimentów można odebrać prawo jazdy. Czy to prawda? Anna z Olsztyna.

 • Prokuratura składa pozwy w imieniu klientów parabanku

  Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie "doprowadzenia nie mniej niż 75 tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem znacznej wartości" w postaci opłat pobieranych przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki.

 • TK: Przywrócony do pracy ma prawo maksymalnie do trzech pensji

  Niesłusznie zwolniony pracownik, przywrócony następnie do pracy, ma prawo maksymalnie do trzymiesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy - potwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny. Dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne.

 • Przedstawiciele prokuratury do walki z korupcją wkroczyli w poniedziałek do rządowej Agencji ds. Bułgarów z Zagranicy, gdzie zatrzymali jej szefa i ok. 20 pracowników w związku z nadużyciami przy nadawaniu bułgarskiego obywatelstwa - podało radio publiczne.

 • Prawo ogranicza dostęp do zawodu

  Obecny wymóg ukończenia studiów filologicznych lub podyplomowych studiów tłumaczeniowych ogranicza dostęp do zawodu tłumacza przysięgłego dla osób znających zarówno język obcy, jak i terminologię prawniczą, które nie posiadają odpowiedniego dyplomu - twierdzi Urszula Dzierżawska-Bukowska, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Ograniczenie to jest szczególnie dotkliwe w odniesieniu do tzw. języków rzadkich. Bo w ich przypadku brakuje tłumaczeniowych studiów podyplomowych.

 • Posłanka Anna Sobecka skierowała w poniedziałek do Prokuratury Okręgowej w Toruniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w czasie manifestacji 3 maja przed siedzibą Radia Maryja. Według Sobeckiej, znieważono tam i zniesławiono założyciela stacji o. Tadeusza Rydzyka.

 • Szczególny zawód lekarza a prawo do strajku

  Strajkujący lekarze zaostrzają formę protestu. Część z nich, m.in. na Śląsku i Podkarpaciu, podjęła głodówkę. Zdaniem ekspertów lekarze stanowią jednak szczególną grupą zawodową, której prawo do(...) Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.), strajkujący mają prawo, w sytuacji niemożności porozumienia się w ramach rokowań...

 • Polska złamała prawo do wolności wypowiedzi w prasie

  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał dzisiaj, że zobowiązując do przeprosin dwoje dziennikarzy, którzy opisali w "Rzeczpospolitej" domniemany przypadek korupcji w resorcie zdrowia, nasz kraj naruszył ich prawo do wolności słowa. Chodzi o Małgorzatę Solecką i Andrzeja Stankiewicza