• Informacje na temat:

  przedawnienie mandatu

Artykuły na temat: przedawnienie mandatu
 • Dwa lata temu bratanek został ukarany za jazdę autobusem bez biletu. Mandatu nie zapłacił. Niedługo potem wyjechał za granicę, skąd niedawno wrócił. Od razu dostał wezwanie do sądu. Czy przez ten czas mandat się nie przedawnił? Katarzyna G. z Mielca.

 • Po tym, jak z początkiem roku samorządy straciły uprawnienia do korzystania z urządzeń rejestrujących prędkość, dokańczaniem spraw mandatowych zajęła się policja. W sumie funkcjonariusze przejęli od straży miejskich i gminnych 300 tys. postępowań, które muszą dokończyć we własnym zakresie. Okazuje się, że policjanci szybko zakasali rękawy. W całym kraju rozpoczęła się akcja "motywowania" kierowców, do szybkiego zakończenia spraw i opłacenia mandatów.

 • ...daty, kiedy powinien być zapłacony. Ale uwaga! Jeśli w ciągu tego roku wystawca mandatu skieruje sprawę do sądu (i wyda on nakaz), kolejne przedawnienie będzie mogło nastąpić po 10 latach – o ile(...) koniecznie należy powołać się na to, że ten dług jest już przedawniony. Tylko wtedy nic nie zapłacisz! Pamiętaj, że przedawnienie nie zadziała z automatu – musisz się na to powołać. Oto takie sytuacje...

 • Prawie milion niezapłaconych mandatów!

  300 tys. gapowiczów, przyłapanych na jeździe bez biletu, musi zwrócić miejskim przewoźnikom w całej Polsce prawie 350 mln zł; zalegają oni z zapłatą za ponad 915 tys. mandatów, a w ciągu roku kwota tego zadłużenia wzrosła o 30 proc. - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

 • Roszczenia przewoźnika za jazdę na gapę przedawniają się po roku od daty wystawienia mandatu. Jeśli po tym terminie będzie Pani otrzymywała wezwania do zapłaty, należy na nie odpowiedzieć na piśmie, powołując się na upływ terminu przedawnienia. Należy jednak pamiętać, że kodeks wykroczeń przewiduje sankcje dla gapowiczów „recydywistów”. Osoby, które dwa razy zostaną przyłapane na jeździe na gapę...

 • Jak urzędy skarbowe sprawdzają zeznania za 2015 rok?

  Urzędy skarbowe sprawdzają zeznania podatkowe w pierwszej kolejności pod kątem terminowości złożenia, poprawności formalnej oraz zasadności korzystania z ulg i odliczeń. Nie wyklucza to przeprowadzenia w późniejszym terminie kontroli lub postępowania podatkowego. Dokumentację związaną z PIT za 2015 r. należy zachować co najmniej do końca 2021 r.

 • Pamiętaj, że przyjęcie mandatu to twoje prawo, nie obowiązek! Jeśli nie zgadzasz się z opinią funkcjonariuszy, możesz nie przyjąć mandatu. Wówczas skierują oni sprawę do sądu rejonowego (tego, w którego rejonie popełniłaś wykroczenie). Odwołanie od wyroku Jeśli sąd rejonowy uzna, że popełniłaś wykroczenie, masz prawo zaskarżyć wyrok do sądu okręgowego. Apelację złóż jednak...

 • Obowiązek składania sprawozdań finansowych na celowniku organów ścigania

  Prokuratorzy i naczelnicy urzędów skarbowych coraz wnikliwiej weryfikują, czy spółki wywiązują się z obowiązku składania sprawozdań finansowych. Nie należy go lekceważyć - zarówno w toku prowadzenia działalności gospodarczej, jak i w razie konfrontacji z organami ścigania.

 • Kiedy przedawniają się różne płatności

  W listach do naszej redakcji wiele osób pyta, po jakim czasie... nie muszą płacić zaległej faktury czy mandatu. Nasi eksperci wyjaśnią, jakie są okresy przedawnienia różnych roszczeń, podpowiedzą, jak postąpić, gdy mamy zaległości sprzed lat.

 • Oscylator - pomysł na 420 milionów złotych

  Wróciła sprawa Art-B. Z tej okazji przypominamy wybrane, najgłośniejsze i największe afery gospodarcze w Polsce po 1989 r.