• Informacje na temat:

  przedawnienie roszczeń

Artykuły na temat: przedawnienie roszczeń
 • Odpowiada nasz ekspert mecenas Janusz Górski: Profesjonalny przewoźnik, taki jak PKP czy ZTM, ma rok na dochodzenie roszczeń od pasażera, który jechał(...) rozprawy przed sądem, powinien powołać się na przedawnienie, co spowoduje oddalenie powództwa, które w świetle prawa nie będzie już zasadne. Ale uwaga, sąd z urzędu nie weźmie pod uwagę przedawnienia...

 • Zmiany w przedawnieniu roszczeń

  Skrócenie ogólnych okresów przedawnienia roszczeń - to główny cel rządowego projektu zmian w Kodeksie cywilnym, nad którym trwają prace Sejmu.

 • ...notariusza. A jeżeli testamentu nie ma i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, to przedawnienie zaczyna swój bieg od daty otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. – Ten pięcioletni okres może być jednak(...) o to nie zadbał, to dopiero wówczas rozpocznie się pięcioletni okres przedawnienia roszczeń o zachowek. Zadowolona Aneta zapytała jeszcze, co by było, gdyby decyzję o ubieganiu się o zachowek podjęła...

 • Zmiany w przedawnieniu roszczeń wobec członków zarządu

  Nowe zasady przedawnienia roszczeń powodują, że terminy przedawnienia w odniesieniu do roszczeń przysługujących przeciwko członkom zarządu na podstawie art. 299 K.s.h. ulegną nieznacznemu wydłużeniu. Przedawnienie, tak jak dotychczas, będzie uwzględniane tylko w razie podniesienia przez pozwanego stosownego zarzutu.

 • ...przed sądem polubownym albo innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń); przez wszczęcie mediacji; uznanie roszczenia. Warto pamiętać, że roszczenie można uznać także...

 • Przedawnienie roszczeń po nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego. Na co warto zwrócić uwagę?

  Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła bardzo ważne zmiany w zakresie obowiązujących zasad przedawnienia roszczeń. Najistotniejsza z nich dotyczy skrócenia ogólnego terminu przedawnienia cywilnoprawnych roszczeń majątkowych z dziesięciu do sześciu lat. Modyfikacjom uległ również sposób liczenia powyższego terminu. Czy nowe regulacje wpłyną negatywnie na sytuację przedsiębiorców?

 • Kiedy przedawniają się różne płatności

  W listach do naszej redakcji wiele osób pyta, po jakim czasie... nie muszą płacić zaległej faktury czy mandatu. Nasi eksperci wyjaśnią, jakie są okresy przedawnienia różnych roszczeń, podpowiedzą, jak postąpić, gdy mamy zaległości sprzed lat.

 • Stosowanie przedawnienia po zmianie przepisów

  W wyniku nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego z dniem 9 lipca br. doszło do rewolucji w zakresie instytucji przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. Główne zmiany dotyczą skrócenia podstawowego okresu przedawnienia oraz konsekwencji, jakie wywołuje upływ terminu przedawnienia w odniesieniu do roszczeń wobec konsumentów.

 • ...1 W razie dostarczenia sądowego nakazu zapłaty masz dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu, np. kiedy doszło do przedawnienia roszczeń....

 • Ekspert: zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów

  Zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów, znaczna część umów we frankach podpisywana była w latach 2005-2008; ostatnie wyroki wskazują, że termin przedawnienia ewentualnych roszczeń kredytobiorców mija w ciągu 10 lat od ich podpisania - zaznacza prawnik Rafał Olejnik.