• Informacje na temat:

  przedawnienie roszczeń

Artykuły na temat: przedawnienie roszczeń
 • Odpowiada nasz ekspert mecenas Janusz Górski: Profesjonalny przewoźnik, taki jak PKP czy ZTM, ma rok na dochodzenie roszczeń od pasażera, który jechał(...) rozprawy przed sądem, powinien powołać się na przedawnienie, co spowoduje oddalenie powództwa, które w świetle prawa nie będzie już zasadne. Ale uwaga, sąd z urzędu nie weźmie pod uwagę przedawnienia...

 • Ekspert: zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów

  Zbliża się przedawnienie roszczeń dużej grupy frankowiczów, znaczna część umów we frankach podpisywana była w latach 2005-2008; ostatnie wyroki wskazują, że termin przedawnienia ewentualnych roszczeń kredytobiorców mija w ciągu 10 lat od ich podpisania - zaznacza prawnik Rafał Olejnik.

 • ...notariusza. A jeżeli testamentu nie ma i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, to przedawnienie zaczyna swój bieg od daty otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. – Ten pięcioletni okres może być jednak(...) o to nie zadbał, to dopiero wówczas rozpocznie się pięcioletni okres przedawnienia roszczeń o zachowek. Zadowolona Aneta zapytała jeszcze, co by było, gdyby decyzję o ubieganiu się o zachowek podjęła...

 • Czy warto czekać na przedawnienie zobowiązań?

  Problem ze spłatą zobowiązań, uwikłanie w spiralę zadłużenia - wiele osób, które znalazły się w takiej sytuacji, unika kontaktu z negocjatorem z firmy zarządzającej wierzytelnościami. Mają nadzieję, że sprawa się przedawni i problem zniknie.

 • ...przed sądem polubownym albo innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń); przez wszczęcie mediacji; uznanie roszczenia. Warto pamiętać, że roszczenie można uznać także...

 • BIG InfoMonitor: Długi się przedawniają, ale nie znikają

  Przedawnienie pozwalające zgodnie z prawem nie zwrócić np. kredytu, nie zapłacić czynszu lub składki ZUS może nastąpić już po 6 miesiącach lub dopiero po 10 latach. Przedawnienie nie uchroni jednak od wpisu do rejestru dłużników, który pokaże brak wiarygodności i przeszkodzi w zaciąganiu kolejnych zobowiązań.

 • Kiedy przedawniają się różne płatności

  W listach do naszej redakcji wiele osób pyta, po jakim czasie... nie muszą płacić zaległej faktury czy mandatu. Nasi eksperci wyjaśnią, jakie są okresy przedawnienia różnych roszczeń, podpowiedzą, jak postąpić, gdy mamy zaległości sprzed lat.

 • Resort sprawiedliwości broni dłużników

  Resort sprawiedliwości chce zmiany przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń majątkowych. Dadzą one większą ochronę zadłużonym.

 • ...1 W razie dostarczenia sądowego nakazu zapłaty masz dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu, np. kiedy doszło do przedawnienia roszczeń....

 • Zadłużeni we frankach szwajcarskich mają problem

  W sprawach frankowych obowiązują dziesięcioletnie terminy przedawnienia, dlatego jedyną drogą dochodzenia roszczeń są w tej chwili sale sądowe. Sądy jednak coraz przychylniej odnoszą się do roszczeń kredytobiorców.