• Informacje na temat:

  przywileje górnicze

Artykuły na temat: przywileje górnicze
 • Przywileje wybranych grup zawodowych w Polsce

  ...ziemią czy członkostwo w zawodowym zespole ratownictwa górniczego). Dodatkowym przywilejem górników jest korzystniejszy przelicznik przepracowanych lat, jaki stosuje ZUS przy obliczaniu wysokości(...)Grupy objęte przywilejami zawodowymi Przywileje grup zawodowych to temat, którego poruszanie zawsze budzi wielkie emocje, a projekty zmian w tym zakresie są szeroko komentowane. Głosy wielu...

 • Przywileje górników na cenzurowanym. Czas na zmiany w wynagrodzeniach i emeryturach?

  Od lat sytuacja budzi kontrowersje. Wpływ na to mają regulacje, które są korzystniejsze dla górników niż innych pracowników.

 • Górnicy stracą przywileje emerytalne! Znowu demolka?

  Rząd w tajemnicy pracuje nad ustawą likwidującą emerytury górnicze. Ma być ona ujawniona dopiero po przyjęciu przez Sejm przepisów podnoszących wiek emerytalny...

 • Bardzo mocny cios w górnicze przywileje

  Porozumienie zawieszające na trzy lata część zapisów obowiązującego w spółce układu zbiorowego pracy zawarł w poniedziałek zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) ze związkami zawodowymi. Na lata 2015-2017 zawieszono m.in. uprawnienia emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla.

 • "Rzeczpospolita": Dodatki do górniczych pensji warte 3 mld złotych

  ...3 miliardy złotych rocznie kosztują przywileje pracowników trzech spółek węglowych - szacuje "Rzeczpospolita".

 • Zarząd KHW chce zawiesić niektóre górnicze przywileje

  Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zaproponował zawieszenie na trzy lata niektórych górniczych świadczeń, m.in. wypłaty Barbórki, 14. pensji i deputatu węglowego - poinformowali związkowcy. Spółka tłumaczy te propozycje trudną sytuacją ekonomiczną.

 • Górnictwo przeżywa trudne chwile, ale górnicy mają się dobrze

  Niskie ceny węgla i polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie sprzyjają polskiej branży górniczej. Kompania Węglowa, największa firma górnicza w Europie, ponosi straty i wymaga restrukturyzacji. Ale samym górnikom powodzi się dobrze.

 • To, co przez lata narosło w górnictwie - przywileje i przyzwyczajenia górników oraz ich pracodawców - jest kompletnie niezrozumiałe dla większości obywateli. Jak powiedział Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego, górnictwo w Polsce od lat nie jest reformowane, a każdy kolejny rząd spycha ten problem na swoich następców. Ten stan rzeczy może wiosną doprowadzić do kolejnych

 • Najmniej dla ochroniarza i gońca

  ...zawodach emerytalne przywileje górnicze. Najmniej w Polsce zarabiają gońcy i ochroniarze.

 • Mordasewicz: Górnicy z państwowych kopalń muszą zrezygnować z przywilejów

  - Obowiązujące układy zbiorowe w spółkach węglowych, których większość należy do Skarbu Państwa, są winne obecnej sytuacji w górnictwie - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jeśli górnicy nie zrezygnują z przywilejów, to jego zdaniem konieczne będzie postawienie zatrudniających ich spółek w stan upadłości.