• Informacje na temat:

  qe3

Artykuły na temat: qe3
 • Zgodnie z oczekiwaniami FOMC zakończył ogłoszony we wrześniu 2012 r. program skupu aktywów QE3. W trakcie trwania programu suma bilansowa Rezerwy Federalnej wzrosła o 1,66 bln do 4,48 bln USD, a stopa bezrobocia spadła z 8,1% do 5,9% (wrzesień 2014 r., NB. w momencie rozpoczęcia QE3 oczekiwano, że ten poziom zostanie osiągnięty na koniec 2015 r.). Zapowiedziano kontynuację polityki reinwestowania

 • Finał QE3, czyli koniec cudów w polityce pieniężnej

  Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej, to nadzwyczajny mechanizm, który amerykańska rezerwa federalna zastosowała po raz pierwszy niemal równo sześć lat temu. Niezwykle trudno o jednoznaczną ocenę skutków prowadzonej takiej polityki pieniężnej. Nie brakuje jej zwolenników, jak i przeciwników.

 • Inwestorzy w USA czekali wczoraj na decyzję FOMC ws. stóp procentowych i losy QE3. O ile te pierwsze pozostały bez zmian (z sugestią, że podwyżka może nastąpić szybciej niż przewidują analitycy), o tyle FED zdecydował się zamknąć program luzowania.

 • EBC w centrum uwagi inwestorów

  Wczoraj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dziś o 13.45 bank poinformuje o swoich decyzjach. Na rynek dotarły tymczasem kolejne przecieki o zamiarach bankierów w niedalekiej przyszłości. Dzisiejsza decyzja może mieć duże znaczenie dla notowania dolara i złotego.

 • Fed dał, Fed wziął?

  Najbliższe posiedzenie amerykańskiej rezerwy federalnej powinno przynieść odpowiedź na najbardziej nurtujące inwestorów pytanie, czy helikopter sypiący dolarami, wprawiony w ruch przez Bena Bernanke, zakończy swoją misję i QE3 przejdzie do historii.

 • Handel w środę przebiegał w oczekiwaniu na wieczorne posiedzenie FOMC. Przez większą część dnia FW20 oscylował wokół punktu odniesienia.

 • EBC na krawędzi dużej pomyłki, gdy Fed oblewa test inflacji

  Luzowanie ilościowe (ang. quantative easing - QE) ma za zadanie pobudzenie wzrostu gospodarczego i podbicie inflacji. QE, to niekonwencjonalna metoda, którą posłużył się po załamaniu finansowym w 2008 roku amerykański bank centralny, czyli Fed.

 • Fed ogranicza QE. Stopy na razie bez zmian

  Rezerwa Federalna ograniczyła program skupu aktywów o kolejne 10 mld dolarów, do 15 mld USD miesięcznie. Stopa funduszy federalnych nadal pozostała bez zmian w przedziale 0-0,25% Rezerwa Federalna po zakończeniu środowego posiedzenia powtórzyła, że wciąż zamierza utrzymywać stopy proc. bez zmian przez "znaczny okres czasu". Fed zgodnie z oczekiwaniami po raz kolejny ograniczył skalę luzowania ilościowego.

 • Prezes ECB pierwszy raz oficjalnie mówi o możliwości skupu papierów rządowych.

 • Dziś rynki finansowe nie funkcjonują jeszcze na pełnych obrotach przy zamkniętych rynkach w Chinach, Japonii i Szwajcarii. Nie wyklucza to jednak stopniowego odbudowywania pozycji po zawierusze z drugiej połowy grudnia, gdyż przez ostatnie dwa tygodnie fundamenty praktycznie nie uległy zmianie.