• Informacje na temat:

  rada polityki pieniężnej komunikaty

Artykuły na temat: rada polityki pieniężnej komunikaty
 • Prognozy 2016: Wzrost PKB pod wpływem polityki pieniężnej

  Gospodarka światowa i emerging markets w świetle globalnej polityki monetarnej, czyli na co zwrócić uwagę w 2016 roku?

 • RPP nie będzie wspierać złotego?

  Komunikaty RPP, które napłyną na rynek w związku ze środowym posiedzeniem nie będą wspierały złotego, mogą jednak przyczynić się do spadku rentowności na krótkim końcu krzywej - oceniają ekonomiści.

 • Recesja puka do drzwi. Stopy nie wzrosną?

  listopada 2014 roku wskaźnik przekroczył barierę 50 pkt, zwiastując recesję w przemyśle. Tymczasem z polskiej RPP płyną dość różne komunikaty dotyczące perspektywy przyszłego poziomu stóp procentowych, ale wiele wskazuje na to, że Rada nie myśli o tym by zwiększać koszt pieniądza, ale prędzej go obniżać.

 • W środę 8 marca poznaliśmy kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. RPP nie zmieniła kosztu pieniądza w Polsce, co nie było żadnym zaskoczeniem. Interesujący może być jednak fakt, że prezes NBP Adam Glapiński zdaje się nie zmieniać swojego nastawienia dotyczącego przyszłej polityki monetarnej, co może ważyć na sile złotego w nadchodzących kwartałach.

 • Brak ważnych wydarzeń makroekonomicznych powoduje, że euro pozostaje słabe pod wpływem relatywnej słabości europejskich aktywów i jątrzącej się premii za ryzyko polityczne. Eurodolar cofnął się od górnego ograniczenia obowiązującego przedziału wahań (1,0580 - 1,08), ale do jego dolnej bandy pozostaje jeszcze sporo miejsca. Uwaga inwestorów znajduje się na granicy pomiędzy perspektywami polityki

 • Złoty w poniedziałek pozostał mocny, na rynku było spokojnie

  W poniedziałek podczas spokojnej sesji na rynku walutowym złoty pozostał mocny. Około godziny 17,30 za euro płacono 4,18 zł, dolara wyceniano na 3,69 zł, a frank kosztował 3,99 zł.

 • Czy 2018 będzie rokiem obligacji?

  "Nie zanosi się na to, żeby 2018 r. był rokiem obligacji, ale trzeba pamiętać, że to samo mówiono na początku ubiegłego roku, który okazał się całkiem udany". W przeciwieństwie do RPP główne banki centralne prowadzą coraz mniej łagodną politykę uważają analitycy Union Investment TFI.

 • Wygaszenie części emocji odpowiedzialnych za tłumienie apetytu na ryzyko, pozwoliły umocnić pozycję złotego zarówno względem euro, jak i dolara. Na polską walutę wciąż jednak czyhają pułapki, które skutecznie utrudniać będą utrzymanie mocniejszej pozycji na rynku walutowym - mówi Katarzyna Orawczak, analityk rynku walutowego Ekantor.pl.

 • RPP: Niska wrażliwość na wyższe ceny ropy i energii?

  RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, a retoryka prezesa NBP pozostała gołębia. W komunikacie po posiedzeniu wskazano, że wzrost inflacji związany jest z wyższymi cenami ropy, a równoważy go niższa inflacja bazowa odzwierciedlająca m.in. słabszą presję cenową w Europie zachodniej. Prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca 2019, nie wypowiadał się na temat perspektyw na 2020 rok.

 • Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Rok 2018 nie będzie najlepszy dla rynku długu, rosnąca inflacja może stanowić czynnik ryzyka w pierwszych kwartałach - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe". Zdaniem analityków, ciekawymi pod względem inwestycyjnym są papiery rozwijających się krajów Azji i Ameryki Południowej, szczególnie te w walutach lokalnych.