• Informacje na temat:

  rękojmia za wady

Artykuły na temat: rękojmia za wady
 • Słyszałam, że po 25 grudnia zmieniają się zasady reklamowania towarów. Ponoć ma wrócić rękojmia, czy to oznacza, że nie będzie już można reklamować wadliwych butów z powodu niezgodności towaru z umową? Joanna z Kalisza.

 • Między gwarancją a rękojmią

  Kupując w krajach UE masz zagwarantowane 2 lata na reklamację zakupionego produktu, w tym celu możesz wybrać podstawę swoich roszczeń - rękojmię lub gwarancję. Jeżeli nie wiesz, jaka jest między nimi różnica i co jest dla ciebie korzystniejsze, Europejskie Centrum Konsumenckie pomoże Ci w wyborze właściwej drogi.

 • ..., że coś się popsuło z naszej winy, a jest to bardzo trudne. Pamiętajmy, że rękojmia dotyczy tylko wad ukrytych. Jeśli kupujemy przecenioną lodówkę, bo ma zarysowany bok, nie możemy tej wady(...) cywilnego (DzU z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Sprzedawca musi przyjąć reklamację Warto wiedzieć. Rękojmia obowiązuje przez 2 lata. Z 6 miesięcy do roku wydłużony...

 • Mieszkanie pełne usterek? Nie jesteś bezbronny

  Co zrobić, jeśli kupiłeś mieszkanie, które ma wady? Nie jesteś bezbronny. Możesz dochodzić swoich praw od dewelopera i żądać naprawy usterek - niezależnie od tego, czy zostały wykryte na etapie odbioru mieszkania, czy też później.

 • ...karta gwarancyjna jest aktualna. Nie może także żądać dodatkowych dokumentów, np. faktury zakupu sprzętu. Plusy gwarancji: 1. Zdarza się, że gwarancja ma dłuższy okres ochrony niż rękojmia, bo(...) niezgodność towaru z umową (co się zepsuło); – twoje żądanie, np. wymiana. Nowe przepisy konsumenckie nie określają, w jakim terminie od wykrycia wady należy złożyć reklamację. Ale oczywiście najlepiej zrobić...

 • Rękojmia czy gwarancja? Z jakich praw korzystać podczas reklamacji nieruchomości

  Co zrobić, gdy w nowym mieszkaniu ujawniły się wady? Po kilku miesiącach pojawiają się pęknięcia ścian, nie domykają się drzwi lub do garażu podczas deszczu dostaje się woda? Nie należy załamywać rąk. Do odpowiedzialności za wady nieruchomości można pociągnąć dewelopera, nawet jeśli nie udzielił gwarancji na sprzedane mieszkanie.

 • O odszkodowanie za wady i usterki mogą wystąpić mieszkańcy lub w ich imieniu wspólnota mieszkaniowa...

 • Masz 5 lat rękojmi - śpij spokojnie

  Podejmując decyzję o nabyciu nieruchomości, pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Przede wszystkim, obierając kierunek poszukiwań warto wiedzieć o korzystnych zmianach w przepisach, dzięki którym rynek pierwotny może okazać się o wiele bardziej atrakcyjnym tropem.

 • Kilka miesięcy temu kupiłam samochód w autokomisie. Okazało się, że sprzedawca ukrył kilka usterek, m.in. zepsuty alternator. Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy? Jeśli tak, to w jakim terminie? Joanna, Białystok

 • Rewolucja w rękojmi - nowe przywileje dla kupujących

  25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Sama ustawa, jak i zmodyfikowane przez nią przepisy Kodeksu cywilnego zastąpią dotychczasowe przepisy regulujące sprzedaż z udziałem konsumentów: ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.