• Informacje na temat:

  rodzaje inflacji

Artykuły na temat: rodzaje inflacji
 • W Polsce są cztery podstawowe rodzaje obligacji skarbowych emitowanych przez Ministerstwo Finansów: 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie i 10-letnie. Różnią się nie tylko terminem wykupienia, ale też(...) 4-letnich w pierwszym roku mają one oprocentowanie 3,5 proc. W kolejnych latach stopa procentowa jest ustalona poprzez powiększenie wskaźnika inflacji o marżę – 1,25 punktu procentowego. Przy obligacjach 10

 • Wzrost cen przyspieszy. Rosną zamówienia i koszty produkcji

  W najbliższym czasie można się spodziewać dobrych styczniowych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, zarówno ze względu na większą liczbę dni roboczych niż w styczniu 2016 roku, jak i lepszą sytuację na rynku. Zwiększony popyt i rosnące koszty produkcji mogą się przełożyć na szybszy od zakładanego wzrost cen. Zdaniem ekonomisty Jarosława Janeckiego cel inflacyjny, czyli 2,5 proc., zostanie osiągnięty dość szybko.

 • Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie dokonana w podobny sposób jak w roku ubiegłym. Emerytury i renty wzrosną o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac.

 • Nie ma strachu - inflacja do nas wróci w chwale!

  - Ujemny wskaźnik cen w Polsce można traktować jako zjawisko przejściowe - ocenia członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Dodaje, że inflacja do Polski wróci.

 • Dynamika płacy minimalnej w Polsce i w Unii Europejskiej

  ...prognozowanej inflacji oraz 2/3 tempa wzrostu PKB. Zasada ta ma być stosowana do czasu, gdy stawka minimalna osiągnie 50 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jednak nie zawsze płaca...

 • Stopy procentowe - dobra wiadomość dla zadłużonych

  W związku z wciąż gołębim nastawieniem członków RPP, ekonomiści JP Morgan i Goldman Sachs spodziewają się, że pierwsza podwyżka stóp proc. w Polsce nastąpi dopiero w II kw. lub IV kw. 2019 r. - wynika z raportu datowanego na 9 marca.

 • Automatyczny wzrost płac. Czy warto zastosować taki mechanizm w Polsce?

  ...rozwiązań w konkretnym przedsiębiorstwie, którego wzrost zysku operacyjnego nie musi być równy poziomowi inflacji?

 • Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Rok 2018 nie będzie najlepszy dla rynku długu, rosnąca inflacja może stanowić czynnik ryzyka w pierwszych kwartałach - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe". Zdaniem analityków, ciekawymi pod względem inwestycyjnym są papiery rozwijających się krajów Azji i Ameryki Południowej, szczególnie te w walutach lokalnych.

 • ...środków na rachunkach oszczędnościowych. Przejrzyj więc oferty banków, posiłkując się np. rankingami najlepszych kont oszczędnościowych. Do Ciebie będzie należał też wybór między rodzajem oszczędzania(...) Rodzinne Obligacje Skarbowe. Ministerstwo Finansów przygotowało niedawno propozycję tylko dla rodzin pobierających te świadczenia. Można kupić dwa rodzaje papierów dłużnych – na 6 lat i na 12 lat...

 • Wielka ucieczka od lokat

  W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polacy wycofali z terminowych lokat bankowych rekordową kwotę 20 mld zł. Zniechęcenie malejącymi odsetkami oraz obawa przed inflacją skłania do poszukiwania lepszych możliwości. Jedną z najbardziej popularnych jest kupno nieruchomości.