• Informacje na temat:

  ropa łupkowa na swiecie

Artykuły na temat: ropa łupkowa na swiecie
 • USA na skraju łupkowego bankructwa

  Gwałtowny spadek cen ropy naftowej wydaje się nie mieć końca. Szczególnie boleśnie odczuwa go branża łupkowa w USA: działalność muszą ograniczyć już tacy potentaci, jak Schlumberger i Halliburton.

 • PKB południowoamerykańskiego państwa wystrzeli w górę. Gujana eksploduje dzięki ropie

  Podobnie było w Polsce z gazem łupkowym. Nagle się okazało, że niezależność energetyczna jest o krok. U nas nic z tego nie wyszło. Tam ma być inaczej.

 • USA ponownie największym na świecie producentem ropy naftowej

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 • Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  W USA prezydent Trump już zapowiedział, że chce zintensyfikować wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania (ang. fracking). W Niemczech jest ona od 11 lutego 2017 r. praktycznie zabroniona.

 • Ropa najtańsza od 2009 r.

  W poniedziałek ropa WTI na giełdzie paliw w Nowym Jorku staniała do nieco ponad 51 dol. za baryłkę. W miniony piątek kosztowała 52,69 dol. za baryłkę - najmniej od kwietnia 2009 r. Od czerwca 2014 r. ropa staniała średnio o 45 proc.

 • Jeszcze nigdy ropa nie była tak ważna

  Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową nie ograniczy produkcji surowca. Obradujący w Wiedniu przedstawiciele 12 krajów OPEC zdecydowali, że ich produkcja nie spadnie. Stało się to między innymi dzięki zdecydowanej postawie Arabii Saudyjskiej, przeciwnej zmianom w wielkości podaży surowca.

 • Ropa po 100 USD dopiero w 2017 roku

  Średnioroczna cena baryłki ropy Brent zbliży się do 100 USD w 2017 r., bo dopiero wtedy popyt zacznie rosnąć szybciej od podaży - oceniają analitycy banku Raiffeisen.

 • Algieria - szansa dla UE na większe uniezależnienie od surowców z Rosji

  Algieria jest największym producentem gazu ziemnego w Afryce, a po Rosji największym dostawcą błękitnego paliwa do Europy. Kraj wydobywa też znaczne ilości ropy, a pod algierskimi piaskami kryją się jedne z największych na świecie zasobów łupkowych. To szansa dla UE.