• Informacje na temat:

  rozliczenie

Artykuły na temat: rozliczenie
 • §Rozliczając się z fiskusem, możesz odliczyć ulgę na dziecko, którym się opiekowałaś. Czyli wykonywa łaś władzę rodzicielską, pełniłaś funkcję opiekuna...

 • Poniedziałek jest ostatnim dniem na przesyłanie deklaracji podatkowej PIT za zeszły rok i rozliczenie podatku. MF radzi, by PIT-a wysłać przez internet - jest szybciej, a ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. W ten sposób rozliczyło się już prawie 11 mln podatników.

 • Przy dziedziczeniu ustawowym (gdy nie ma testamentu) darowizny, jakich dokonał spadkodawca zazwyczaj są doliczane do odziedziczonego spadku (a dokładniej do tzw. schedy spadkowej). Spadkodawca może jednak zastrzec, żeby tak się nie stało – wówczas darowizn nie dolicza się do spadku. Takie zastrzeżenie nie ma jednak żadnego znaczenia przy wyliczeniu zachowku.

 • Rozliczenia podatkowe po rozwodzie

  Po rozwodzie małżonkowie zazwyczaj dzielą się wspólnym majątkiem, m.in. nieruchomościami. Standardowy podział to pół na pół, lecz zdarza się, że po zniesieniu współwłasności jedno z małżonków dostaje więcej niż połowę mieszkania. Dla fiskusa oznacza to nabycie części lokalu.

 • Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby rodzic mógł rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, musi być samotny.

 • Podatnicy muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów uzyskanych za granicą. To pozwoli uniknąć kłopotów z fiskusem

  Polacy, którzy wyjeżdżają za granicę do prac sezonowych, muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Dotyczy to też dochodów z wynajmu nieruchomości za granicą czy sprzedaży akcji. Przy takim rozliczeniu podatnik musi koniecznie zweryfikować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obowiązek rozliczenia podatku w Polsce nie obejmuje rodaków, którzy na stałe mieszkają i pracują poza krajem.

 • PIT nie jest możliwy. Wspólne rozliczenie jest korzystne Dzięki temu rozwiązaniu podatek jest niższy niż wtedy, gdy mąż i żona oddzielnie regulują swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego...

 • Resort dał wreszcie jasną wykładnię podatku od bitcoinów i innych kryptowalut. Pojawia się przy tym jednak duże zagrożenie prania brudnych pieniędzy.

 • Kiedy zostajesz emerytem w połowie roku, to z urzędem skarbowym rozliczasz się tak, jak dotychczas.

 • Roczne rozliczenia płatnicze, czyli kiedy PIT-11, a kiedy PIT-40?

  Część podatników po zakończeniu roku podatkowego może wybrać, czy ze zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczy się samodzielnie, czy też powierzy je płatnikowi. Osoby, które mogą rozliczyć się z podatku dochodowego na preferencyjnych zasadach, korzystają z ulg i odliczeń lub też uzyskują należności od więcej niż jednego płatnika, rocznego rozliczenia dokonują same na podstawie sporządzanych przez płatników informacji PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz pobranych zaliczkach.