• Informacje na temat:

  ryczałt

Artykuły na temat: ryczałt
 • Opublikowany niedawno wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 11/15) rozwiał wątpliwości dotyczące wynagrodzenia za noclegi kierowców w zagranicznej podróży służbowej. Kierowcy nie mogą domagać się odszkodowań za niewypłacone ryczałty noclegowe. Podstawą do takich roszczeń była uchwała Sądu Najwyższego (SN) z 12 czerwca 2014 r. (II PZP 1/14

 • Więcej firm skorzysta z opodatkowania ryczałtem

  W 2016 r. z ryczałtu mogli korzystać przedsiębiorcy, których zarobki w 2015 r. nie przekroczyły 630 tys. zł. W 2017 r. limit zdecydowanie się zwiększa i wyniesie ponad 1 mln zł. Skutkiem zmian może być wzrost popularności ryczałtu.

 • Z roku na rok przybywa osób, które przy rozliczeniu dochodów z tytułu wynajęcia mieszkania decydują się na ryczałt ewidencjonowany....

 • Przybywa płacących podatek liniowy i ryczałt

  W ubiegłym roku 446 485 przedsiębiorców zapłaciło liniowy podatek od działalności gospodarczej. To o ponad 4 proc. więcej niż rok temu. Przybyło również opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wynika z analizy Tax Care.

 • ...trafiła ona do Sejmu) podatek dochodowy będzie rozliczany ryczałtem, co uprości całą procedurę. Obecnie bowiem, gdy pracownik korzysta z samochodu służbowego w celach prywatnych, obowiązuje system określania wartości świadczenia. Pracodawca przyjmuje że jest to odpowiednik wartości wynajęcia pojazdu z wypożyczalni. Określenie stawek ryczałtowych zniosłoby także obowiązek prowadzenia ewidencji...

 • Podwyższenie limitów dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz prowadzących podatkowe księgi

  Sejm uchwalił ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców - zwaną dalej ustawą nowelizującą. Ustawa ta, z pewnymi wyjątkami, wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 r. Od tego też dnia, zgodnie z założeniami, obowiązują nowe limity, o których mowa w dalszej części opracowania.

 • We wrześniu 2015 roku sprzedałem samochód, którym jeździłem na zabiegi i do sanatorium. Czy mogę, jako inwalida, odpisać w PIT cały ryczałt za samochód, czy tylko za 8 miesięcy? Marek B., Błonie.

 • Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

  Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego, do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków za 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.

 • Od lat rośnie liczba osób rozliczających przychody z tytułu najmu lub dzierżawy w formie ryczałtu. Z danych, jakie otrzymała „Gazeta Prawna” od Ministerstwa Finansów wynika, że w 2012 roku w ten sposób rozliczało się z fiskusem 334 tys. osób (o 43 tys. więcej niż rok wcześniej). Wyjaśniamy dla kogo rozliczenie ryczałtem jest najbardziej opłacalne i jakie formalności trzeba dopełnić, by...

 • Jesteśmy spółką komunalną, do której stosuje się ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, tzw. ustawę kominową. W naszej spółce obejmuje ona m.in. prezesa zarządu. Czy w związku z tym może mu przysługiwać taki składnik płacowy jak ryczałt za jazdy lokalne samochodem prywatnym w celach służbowych?