• Informacje na temat:

  samorząd terytorialny

Artykuły na temat: samorząd terytorialny
 • Wszystkie kluby za pracą nad projektem dot. wynagrodzeń nauczycieli

  ...wypracowania standardów oświatowych. Takie rozwiązanie pozbawiłoby samorząd terytorialny swobody w zakresie sposobu realizacji zadań własnych i uniemożliwiałby kształtowanie polityki uwzględniającej(...)Obywatelski projekt przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego zakłada zmianę przepisów w trzech ustawach: o systemie oświaty, o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i Karcie...

 • Samorząd terytorialny straci niezależność?

  Władze centralne narzucają samorządom coraz więcej zadań, ale nie dają pieniędzy na ich realizację. Samorząd terytorialny w Polsce traci autonomię finansową. Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie podatku katastralnego.

 • ...z ustawą o gospodarce nieruchomościami zasadą sprzedaży jest przetarg, ale są od niego wyjątki. Decyzję o sprzedaży mieszkań podejmuje samorząd terytorialny, bo to on prowadzi własną politykę...

 • Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

  Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców wskazujących na możliwość zbytniej ingerencji władzy centralnej w działania samorządów.

 • Tysiące ofert pracy dla nauczycieli. MEN o reformie oświaty

  Przedstawiał on na posiedzeniu połączonych, sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej informację na temat sytuacji uczniów po wprowadzeniu(...) w przypadku szkoły podstawowej mieć klasy I-VIII i mieścić się w jednym budynku, lub w bliskiej lokalizacji. - Stan na dziś jest taki, że samorządy podjęły uchwały w tej sprawie, czyli powstała nowa sieć...

 • Waluta równoległa: To może być większy "hit" niż Rodzina 500 plus

  W Sejmie odbyła się debata poświęcona projektowi implementacji waluty lokalnej w samorządach. Spełniła ona pana oczekiwania?

 • Lekarz medycyny pracy zadecyduje o nauczycielskim urlopie

  O przyznawaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia decydować będzie, nie jak dotąd lekarz rodzinny, tylko lekarz medycyny pracy - taką propozycję przedstawiło we wtorek MEN. Przedstawiciele związków zawodowych i samorządowcy zgodzili się na taką zmianę.

 • Przewozy Regionalne zastanawiają się nad sprzedażą dolnośląskiego i małopolskiego oddziału

  Województwo Małopolskie i Dolnośląskie jest zainteresowane kupnem oddziałów Przewozów Regionalnych, które działają w tych województwach. Zarząd spółki potwierdził tą informację i nie mówi "nie" propozycjom marszałków. Potencjał ludzki i taborowy mógłby zasilić Koleje Małopolskie i Koleje Dolnośląskie.

 • Trybunał Konstytucyjny: Kto dopłaci do nauczycieli?

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Karty Nauczyciela zobowiązujący samorządy do wypłacania nauczycielom tzw. jednorazowych dodatków uzupełniających jest zgodny z konstytucją. Nauczyciele mają prawo się ich domagać - uzasadnili wyrok sędziowie. O zbadanie przepisu wystąpiło pięć rad gmin.

 • Budżet zarabia więcej na podatkach środowiskowych

  Z roku na rok w Polsce wzrastają dochody budżetowe związane z podatkami środowiskowymi - z 34 mld zł w 2008 r. do ok. 43 mld zł w 2014 r. - wynika z opracowania GUS. W 2014 r. udział tych podatków w relacji do PKB stanowił ponad 2,5 proc.