• Informacje na temat:

  samorządy zadłużenie

Artykuły na temat: samorządy zadłużenie
 • Problem z zadłużeniem mieszkań komunalnych ma każda gmina i miasto. Niektóre z nich długi czynszowe częściowo umarzają. Takie rozwiązanie stosowane jest jednak dosyć rzadko, bo jest to nieuczciwe w stosunku do lokatorów, którzy regularnie opłacają czynsz. Najczęściej samorządy godzą się na rozłożenie długu na raty albo odroczenie płatności – zwłaszcza w przypadku rodzin o niskich dochodach lub...

 • Samorządy już liczą straty

  Z powodu zapowiadanego podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł ucierpią samorządy. Wpływy do ich budżetu mogą spaść nawet o blisko 9 mld zł, wzrośnie wówczas liczba gmin i powiatów z deficytem.

 • ...gminy lub miasta. Samorządy często organizują cykliczne bezpłatne porady prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach. Na spotkanie z adwokatem można umówić się w urzędzie gminy, miejskim lub(...) i w trudnej sytuacji życiowej o przysługujących prawach w różnych dziedzinach: sprawy mieszkaniowe, ubezpieczenia, prawo pracy, rodzinne, spadkowe, pomoc społeczna czy kwestie związane z zadłużeniem. Porady...

 • Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia wzrosło o 0,6 proc. wobec lipca i wyniosło 755 mld 709,4 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

 • Samorządy mają zastrzeżenia do projektu sieci szpitali

  Samorządy obawiają się, że utworzenie tak zwanej sieci szpitali negatywnie odbije się na finansowaniu tych placówek w powiatach. Zastrzeżenia wobec rządowego projektu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiał jej sekretarz Andrzej Porawski, który jest także szefem Biura Związku Miast Polskich.

 • Ponad 164 mln zł wynosiło zadłużenie samorządów w parabankach na koniec 2016 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort szykuje nową ustawę, która wyeliminuje patologie w tym obszarze.

 • Coraz więcej samorządów decyduje się na kosztowne finansowanie w pozabankowych instytucjach finansowych, tzw. parabankach, dlatego konieczne jest wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających samorządy przed niekontrolowanym zadłużaniem - uważa Najwyższa Izba Kontroli.

 • BIG InfoMonitor: Przedsiębiorcy nie oddali firmom pożyczkowym ponad 44 mln zł

  Nie tylko osoby prywatne, szpitale czy samorządy zadłużają się w firmach pożyczkowych. Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że kłopot z obsługą długów od niebankowych pożyczkodawców ma blisko 5800 osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek. Ich zaległe zadłużenie przekracza 44 mln zł.

 • Fitch: Janosikowe może uderzyć w nasze samorządy

  Zdaniem Fitch Ratings, opóźnienie we wdrożeniu nowego systemu wyrównywania dochodów wydłuża okres niepewności dla jednostek samorządu terytorialnego.

 • Zapaść w unijnych inwestycjach. Kto zawinił? Rząd, samorządy czy może UE

  PKB nie wzrasta nam tak, jak powinien. Trzeba więc znaleźć tego przyczynę. I oto jest - mniejsze niż nawet przed rokiem zaangażowanie samorządów w unijne inwestycje. Rwą włosy z głowy premier i minister rozwoju. Komentatorzy, w zależności od tego, która opcja polityczna jest im bliższa, obwiniają za kiepski wynik rząd albo samorządy.