• Informacje na temat:

  samowolka

Artykuły na temat: samowolka
 • Mimo braku stosownego pozwolenia, w 1999 roku dobudowaliśmy piętro w naszym domu. Teraz chcielibyśmy tę „samowolkę” zalegalizować. Czy można to zrobić? Jeśli tak, to w jaki sposób? - pyta Beata i Mateusz W. z Rudy Śląskiej.

 • Koniec samowolki na niebie. JSW Innowacje stworzy system kontroli dronów

  Latanie dronami stanie się bezpieczniejsze. Zarówno dla ich operatorów, jak i dla wszystkich, nad którymi takie maszyny potencjalnie mogą latać. Zautomatyzowany system kontroli lotów bezzałogowców powstanie na Śląsku. Wspólnie stworzy go Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Katowice Airport, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz JSW Innowacje. Pieniądze na ten cel popłyną m.in. z Unii Europejskiej.

 • Uciążliwego lokatora można wyeksmitować nawet jeśli nie dostanie on lokalu zastępczego.

 • Wezwania do zapłaty, czyli monity upominawcze, to sposób na windykację niespłaconych pożyczek przez firmy chwilówkowe. Mogą przybrać postać sms-a, maila lub rozmowy telefonicznej. Za każde takie wezwanie pożyczkodawca nalicza sobie sowitą opłatę. Nowa ustawa w sprawie chwilówek stara się ukrócić ten proceder.

 • Od nowego roku już nie grożą wysokie kary za wycięcie drzew i krzewów na własnej działce. Nie trzeba też na to zezwolenia.

 • Unikanie opodatkowania: Odmowa wydania opinii przez KAS musi być konkretna

  Fiskus potrzebuje twardych dowodów na to, że uniknięcie opodatkowania jest głównym celem działań podatnika. Odmowa wydania opinii przez KAS musi być konkretna.

 • Przeczytaj, zanim postanowisz jechać w ciemno

  Marcin i Michał objechali prawie całą Norwegię. Przez tydzień szukali jakiegokolwiek płatnego zajęcia. Pomimo, że obaj znają angielski (Michał bardzo dobrze) i mają doświadczenie w pracy za granicą, niczego nie znaleźli. Dlaczego poszło im tak źle?

 • Gorączka bursztynu pod Howerlą

  Nowy szlak bursztynowy ma swoje źródła na zachodniej Ukrainie i biegnie przez Polskę prosto do Chin. Nic zdrożnego w gigantycznym przedsięwzięciu pewnie by nie było, gdyby nie fakt, że 100 proc. obrotów "słowiańskim złotem" odbywa się tam poza prawem.

 • Samorządy w całej Polsce sprawdzają tysiące donosów w sprawie nielegalnego usuwania drzew. Tylko krakowski urząd miejski dostał ich 280, lubelski ok. 200, a gdański ponad 100. W części zbadanych przypadków faktycznie doszło do naruszenia prawa. Efekt: posypią się kary.

 • Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce. Mają być identyczne w całej Europie

  Koszmar klientów aptek: droższe medykamenty. O ile? Nawet o kilkaset procent. Medykamenty w identycznej cenie w całej Europie? Tego chcą europarlamentarzyści. Dla polskich firm farmaceutycznych, które coraz częściej żyją z eksportu, taka regulacja oznaczałaby jednak ogromne problemy.