• Informacje na temat:

  sejm

Artykuły na temat: sejm
 • Oba projekty klubu PiS ws. podwyżek zostały wycofane z Sejmu

  Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że oba projekty klubu PiS dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla m.in. premiera oraz ministrów zostały wycofane z Sejmu.

 • Od 1 września 2016 r. zostaną zlikwidowane tzw. godziny karciane - zdecydował Sejm, nowelizując ustawę Karta Nauczyciela. Nowela zawiera też nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, m.in. rozszerza na wszystkich wymóg niekaralności.

 • Sejm odrzucił projekt ustawy dot. skrócenia czasu pracy dla rodziców

  Sejm odrzucił w czwartek projekt ustawy autorstwa PSL, który przewidywał skrócenie o godzinę czasu pracy rodzicom dzieci, które nie skończyły 10 lat.

 • Sejm znowelizował tegoroczny budżet

  Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi m.in. wypłatę 2,3 mld zł rekompensat dla górników oraz 980 mln zł dla publicznych telewizji i radia. Przepadły wnioski PO i N o odrzucenie noweli oraz poprawki dot. m.in. wstrzymania przekazania pieniędzy dla mediów.

 • ​Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy ws. zatrudniania przy zbiorach

  Sejm nie poparł w czwartek wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie projektu ustawy dot. zatrudniania osób przy zbiorach. Projekt wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Umowa ma być oskładkowana i obowiązywać do 120 dni.

 • Egzekucja alimentów: Sejm uchwalił nowe prawo

  Sejm uchwalił ustawę, która zakłada likwidację egzekucji administracyjnej oraz pozostawienie tylko egzekucji sądowej w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Nowe prawo ma usprawnić odzyskiwanie należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego.

 • Sejm: Umowa o pracę - na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia

  Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do Kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

 • Sejm przyjął budżet na 2019 rok

  Sejm po kilku godzinach głosowań uchwalił w budżet na 2019 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 28,5 mld zł. Za uchwaleniem ustawy głosowało 241 posłów, przeciw było 192 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.

 • Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie w sprawie urlopów rodzicielskich

  ...​Sejm przyjął w czwartek uchwałę, która negatywnie ocenia projekt unijnej dyrektywy ws. zmian w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dyrektywa przewiduje m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu, w przeciwnym razie urlop przepadnie. Za przyjęciem uchwały było 281 posłów, 148 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

 • Sejm uchwalił ustawę o ustroju rolnym

  Sejm uchwalił w czwartek ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma ona m.in. uchronić Polskę przed wykupem gruntów przez obcokrajowców poprzez wprowadzenie szeregu ograniczeń po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z UE. Za zainicjowaną przez PSL ustawą zagłosowało 384 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymało się 12. Czy jest to jednak zgodne z ideą naszej obecności w Unii Europejskiej?