• Informacje na temat:

  separatyści rosyjscy

Artykuły na temat: separatyści rosyjscy
 • Bruksela proponuje zawarcie porozumienia gazowego

  Komisja Europejska liczy na zawarcie tymczasowego kontraktu między rosyjskim Gazpromem a ukraińskim Naftohazem.

 • Sankcje i taniejąca ropa bolączką Rosji. Bez nich sytuacja Ukrainy mogłaby być trudniejsza

  Rosja coraz mocniej odczuwa skutki sankcji nałożonych przez USA i UE. PKB tego kraju w tym roku może zmniejszyć się o 5,5 proc, a inflacja wzrosnąć do kilkunastu procent. Moskwa traci wiarygodność w oczach inwestorów i przedsiębiorców, co skutkuje nie tylko odpływem kapitału, lecz także emigracją klasy średniej. Zdaniem ekspertów, restrykcje nałożone na rosyjską gospodarkę oraz taniejąca ropa naftowa powstrzymały Kreml przed dalszą ekspansją na Ukrainie.

 • Ukraina chce węgla z USA

  Do końca bieżącego roku Ukraina zakupi 700 tys. ton węgla ze Stanów Zjednoczonych, a pierwsza partia oczekiwana jest już we wrześniu; w przyszłym roku dostawy mogą wynieść do 2 mln ton - poinformowała państwowa spółka energetyczna Centrenerho.

 • Stany Zjednoczone po raz kolejny rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję. To konsekwencja kontynuowania przez nią okupacji ukraińskiego Krymu oraz ekspansywnej polityki prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

 • Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) oświadczył w czwartek, że Europa nie jest zainteresowana nakładaniem nowych, ostrzejszych sankcji na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim.

 • Rosja na razie nie zakręci Ukrainie kurka z gazem

  Dla Rosji dostawy gazu na Ukrainę są od lat bronią polityczną. Dziś można mówić o zażegnaniu sporu gazowego między obu krajami. Dzięki pośrednictwu Unii Europejskiej.

 • Moglibyśmy zablokować import. Gdybyśmy chcieli

  Od miesiąca DGP zajmuje się różnymi wątkami dotyczącymi sprowadzania z samozwańczych republik Zagłębia Donieckiego antracytu do Polski i innych państw UE. Pieniądze z handlu tym najcenniejszym energetycznym węglem kamiennym trafiają do kieszeni separatystów z Doniecka i Ługańska. Co ciekawe, za antracyt płaci się równowartość 62 zł za tonę, a sprzedaje go za 272 zł.

 • Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą normy jakościowe węgla

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie norm jakościowych dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa odbiorcom sektora komunalno-bytowego. Zdaniem ekspertów, ustawa, bez odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwa Energii nic nie da, a sprzedawcy mogą czuć się spokojni.

 • Strach inwestorów przed konsekwencjami wzrostu napięcia geopolitycznego na linii Ukraina-Rosja i Zachód-Rosja, po tym jak prorosyjscy separatyści na Ukrainie zestrzelili malezyjski samolot pasażerski, przełożył się wczoraj w godzinach popołudniowych na silne wahania na rynkach finansowych. Umocnił się jen i szwajcarski frank, mocno stracił rubel, wzrosły ceny złota i spadły ceny akcji. Dziś