• Informacje na temat:

  siła nabywcza waluty

Artykuły na temat: siła nabywcza waluty
 • Skoro zarabiamy coraz więcej, czemu stać nas na coraz mniej?

  W ciągu minionych 15 lat średnie zarobki Polaków wzrosły o blisko 200 procent. Daleko nam jednak do świętowania, bo przecież wzrosły także ceny. W efekcie często stać nas na coraz mniej. Tymczasem okazuje się, że nasza siła nabywcza zależy przede wszystkim od posiadanej waluty. Tylko jedna z nich, ta najstarsza na świecie, mimo biegu lat nie traci na wartości. Ta waluta to złoto.

 • W obecnych warunkach nie ma żadnego sensu wprowadzać euro w Polsce, bo zarobki Polaków i ich siła nabywcza nie są porównywalne z zarobkami i siłą nabywczą w strefie euro - mówi PAP Henryk Kowalczyk (PiS), który w rządzie Beaty Szydło będzie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 • Ile naprawdę zarabiają nauczyciele w Europie?

  ...państwach w Europie, a zarobki wzrosły przeciętnie o 3-4%. Jednak były też takie państwa, jak Bośnia i Hercegowina, gdzie płace nauczycieli nominalnie spadły. Co ciekawe - siła nabywcza zarobków(...) to sztuczna jednostka waluty referencyjnej. Wartości PPS to pierwotna wartości w jednostkach waluty krajowej podzielona przez parytet siły nabywczej (PPP)

 • Gdzie w tym roku urlop się opłaca?

  Najniższy kurs euro od lat sprawia, że wakacje w wielu europejskich krajach powinny być nawet o kilka proc. tańsze niż przed rokiem. Jeżeli wybierając kierunek podróży, chcemy kierować się siłą nabywczą polskiej waluty, to w tym rankingu zdecydowanie wygrywa Europa. Gdzie jeszcze warto jechać na wakacje?

 • Ile naprawdę zarabiają nauczyciele w Europie?

  ...i Hercegowina, gdzie płace nauczycieli nominalnie spadły. Co ciekawe - siła nabywcza zarobków europejskich nauczycieli w 2016/2017 była generalnie niższa niż prawie dekadę temu (2009/2010). Dobitnym(...) jednostka waluty referencyjnej. Wartości PPS to pierwotna wartości w jednostkach waluty krajowej podzielona przez parytet siły nabywczej (PPP) Redakcja Deutsche Welle...

 • Czeska korona - okazja dla spekulantów

  Od listopada 2013 roku Czeski Bank Centralny interweniuje w celu utrzymania czeskiej korony na niskim poziomie. Od kilkunastu miesięcy kurs euro wynosi 27 koron. Żaden bank centralny nie wygra z rynkiem. Kiedyś musi się poddać. Tylko w styczniu bank centralny wydał na interwencje około 13 mld euro. Pod koniec stycznia nowo wybrany prezes CNB obiecał, że osłabianie czeskiej korony zakończy się w pierwszej połowie 2017 roku.

 • Płaca minimalna w Polsce na tle pozostałych krajów UE

  ...parytet siły nabywczej, Polska nadal ma najwyższą płacę minimalną wśród byłych krajów bloku wschodniego. Siła nabywcza płacy minimalnej w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż w Bułgarii i Rumunii i ponad(...): wynagrodzenia.pl na podst. danych z epp.eurostat.ec.europa.eu Prezentowana sytuacja zmienia się nieznacznie, gdy płace minimalne odniesiemy do siły nabywczej waluty danego kraju (PPS). Wówczas...

 • Łagodna siła Chin

  Polska, jako kraj założyciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, zadeklarowała wkład własny w wysokości 830 mln dol. Czy ulegając sile perswazji Chin, postąpiliśmy roztropnie? Czy nowy światowy porządek gospodarczy zwiększy nasze bogactwo?

 • Wzrost płacy minimalnej w 2015 r. w Unii Europejskiej i na świecie

  ...trzy razy niższa. Wśród krajów UE, które zdecydowały się w tym roku na podniesienie płacy minimalnej, najwyższą stawkę minimalną ustanowiono w Holandii. Wynosi ona 1502 euro, w 2014 roku wynosiła(...) nabywczej dla całego koszyka. Okazuje się, że mimo to, że stawka minimalna w Polsce wynosi w przeliczeniu 410 euro, a w Portugalii 589 euro, to Polacy mogą za te pieniądze nabyć więcej dóbr. Siła...

 • Brytyjskiej walucie wciąż szkodzi brexit

  Funt do dziś nie zdołał odrobić strat po zeszłorocznym referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Z jednej strony może to oznaczać niedowartościowanie waluty Wyspiarzy, ale z drugiej pokazuje, jak bardzo obciążającym czynnikiem są warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.