• Informacje na temat:

  siła nabywcza złotówki

Artykuły na temat: siła nabywcza złotówki
 • Raport Adzuna: Gdzie praca w Polsce się popłaca?

  ...siłę nabywczą w zakupie towarów i usług w danym mieście (z kosztem zamieszkania włącznie) dla osoby o przeciętnym wynagrodzeniu [1] . [1] Na przykład, jeżeli siła nabywcza jest(...) (o 197,64% włączając czynsz). - Siła nabywcza w Londynie jest o 11.51% wyższa niż w Warszawie - W skali kraju sytuacja Polski wygląda znacznie gorzej - siła nabywcza w Wielkiej Brytanii jest o 45

 • Tegoroczna Wielkanoc dla handlu będzie lepsza, niż rok temu. Eksperci przewidują wzrost sprzedaży

  Dzięki programowi Rodzina 500 plus, podniesionej pensji minimalnej i spadkowi bezrobocia, zwiększyła się siła nabywcza Polaków. To również sprzyja podwyższaniu cen towarów. Przedświąteczna sprzedaż może być wyższa o kilka procent w porównaniu z ub. rokiem. Ale zdania na temat tego, który format zyska najwięcej, są podzielone.

 • Skoro zarabiamy coraz więcej, czemu stać nas na coraz mniej?

  W ciągu minionych 15 lat średnie zarobki Polaków wzrosły o blisko 200 procent. Daleko nam jednak do świętowania, bo przecież wzrosły także ceny. W efekcie często stać nas na coraz mniej. Tymczasem okazuje się, że nasza siła nabywcza zależy przede wszystkim od posiadanej waluty. Tylko jedna z nich, ta najstarsza na świecie, mimo biegu lat nie traci na wartości. Ta waluta to złoto.

 • W obecnych warunkach nie ma żadnego sensu wprowadzać euro w Polsce, bo zarobki Polaków i ich siła nabywcza nie są porównywalne z zarobkami i siłą nabywczą w strefie euro - mówi PAP Henryk Kowalczyk (PiS), który w rządzie Beaty Szydło będzie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 • Za pensję Polacy mogą kupić najwięcej paliwa w regionie

  ...oleju napędowego i niecałe 500 l najtańszej benzyny. Zarobki i siła nabywcza Polaków, Czechów, Słowaków, Litwinów, Łotyszy i Węgrów nadal nijak się mają do pensji Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi mogą(...), w przeliczeniu na złotówki, 3150 zł brutto miesięcznie (o 5 zł więcej niż Polak). Jeśli jednak statystyczny Czech jeździ dieslem, za miesięczną wypłatę zatankuje już mniej paliwa, tylko 665 l. Najmniej spośród...

 • Mieszkanie za kredyt - ile metrów kwadratowych kupisz za pensję?

  W ciągu 10 lat siła nabywcza naszych pensji na rynku mieszkaniowym wzrosła aż o 60 proc. Jeszcze w 2007 roku Polak za średnią pensję mógł kupić 0,5 mkw. mieszkania, dziś jest to 0,8 mkw. a na niektórych rynkach jedna pensja wystarczy, by stać się posiadaczem całego metra kwadratowego. Niestety na tym dobre wiadomości się kończą. Złe brzmią tak, że coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy.

 • Zarobki w Polsce i Europie od XV wieku do dziś

  ...pensji z 1929 roku. Średnie wynagrodzenia realne w drugiej połowie XX wieku wzrastały. Siła nabywcza pieniądza zwiększyła się, tzn. po uwzględnieniu inflacji nasi przodkowie mogli kupić więcej dóbr(...) w XV wieku w Krakowie wynosiła 2,42 grama srebra. Zarobki rzemieślnika dochodziły wtedy prawie do 4 gramów srebra dziennie. Ogólnie płace rzemieślników były w ciągu 500 lat przeciętnie dwa razy wyższe...

 • PO: Rząd PiS nakłada na Polaków kolejny podatek - od torebek foliowych

  - Rząd PiS nakłada na Polaków kolejny podatek; chce aby od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie były oferowane za darmo, ale maksymalnie kosztowały złotówkę - mówili w poniedziałek posłowie PO. PiS tłumaczy, że projekt noweli wynika z dyrektywy unijnej.

 • Czy czeka nas pożegnanie z Wielką Brytanią?

  ...różnica w płacy minimalnej czy średniej, oferowanej w Polsce i na Wyspach. Ponadto siła nabywcza wynagrodzenia otrzymywanego w Wielkiej Brytanii jest większa i pozwala na wyższy poziom życia - mówi(...). Obecna sytuacja gospodarcza w strefie euro jest dość niepewna i trudno przewidzieć, jaka będzie wartość euro w stosunku do złotówki w następnych latach - mówi Marcin Spychała. Andrzej W. Skowronek...

 • Czy wprowadzenie kaucji za plastikowe opakowania będzie opłacalne?

  Obowiązkowa kaucja za plastikowe butelki? Ministerstwo Środowiska rozważa taką możliwość. Wszystko po to, by usprawnić recykling. Pomysł z pozoru wydaje się dobry, jednak, jak pokazuje przykład Niemiec, może się nie sprawdzić - system kaucyjny generuje tam rocznie 600 mln euro strat.