• Informacje na temat:

  skutki negatywne migracji

Artykuły na temat: skutki negatywne migracji
 • Holandia zbada negatywne skutki migracji zarobkowej

  Holenderski minister pracy i polityki społecznej Lodewijk Asscher zapowiedział zbadanie wpływu migracji zarobkowej na lokalny rynek pracy. Chce on w ten sposób przekonać Komisję Europejską do walki z napływem taniej siły roboczej z Europy Wschodniej do bogatszych krajów Wspólnoty.

 • Brexit może nas drogo kosztować!

  Szacujemy, że bezpośrednie negatywne skutki Brexitu mogą kosztować polską gospodarkę potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po maksymalnym wpływie Brexitu na brytyjską gospodarkę. Zdaniem analityków Banku PKO BP szacunki dotyczące skutków Brexitu dla Polski mogą wydawać się umiarkowane.

 • Niebezpieczne skutki zatrudniania cudzoziemców

  ...miejscowej waluty. Migracja do sąsiednich krajów staje się jednym z ważnych sposobów poprawy domowego budżetu. Część mężczyzn widzi też w migracji ucieczkę od mobilizacji do wojska. Zwiększająca się(...) spotkań eksperckich przedstawiciele instytucji rynku pracy podejmują się analizy bieżącej sytuacji na polskim rynku pracy i próby wypracowania rozwiązań ograniczających te negatywne zjawiska. Jak...

 • Szybki wzrost PKB, rekordowo niskie bezrobocie, solidny wzrost płac, dodatnie saldo migracji i umiarkowany przyrost kredytów składają się na wyjątkowy rok dla polskiej gospodarki. Wprawdzie po 1989 r. zdarzały się już lata z bardziej imponującą zwyżką PKB, ale nigdy nie była ona tak zbilansowana jak teraz.

 • Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

  Fakty są nieubłagane - w Niemczech Ukraińcy mogą zarobić trzy razy tyle co w Polsce. Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców może przynieść negatywne skutki polskiej gospodarce - przestrzegają eksperci.

 • Ekolodzy: Polska musi pójść drogą niskoemisyjną

  Podpisane w piątek w Nowym Jorku porozumienie klimatyczne ONZ to szansa na ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na klimat; powinno ono pchnąć Polskę w kierunku niskoemisyjnej gospodarki - oceniają organizacje ekologiczne. Umowa klimatyczna ma zacząć obowiązywać od 2020 r.

 • ...o likwidacji szkolnictwa zawodowego na poziomie techników, a dzisiaj negatywne skutki tej decyzji odczuwają przedsiębiorcy. Obecnie w wielu biznesach mamy do czynienia z zaawansowaną technologią, do której(...). Wracając do emigracji - jak dużo młodych, zdolnych ludzi wyjeżdża z Polski? - Za dużo, niestety. Czyli można stwierdzić, że obecnie emigracja to jest już w dużej mierze "drenaż mózgów", a nie tylko...

 • Wyludnia się nasz kraj i duże miasta

  Analizy demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W ciągu następnych kilku lat utrzymywać się będzie trend spadkowy w przypadku liczby osób zamieszkujących największe polskie miasta. Główną przyczyną obserwowanej tendencji jest migracja mieszkańców na tereny podmiejskie.

 • Wędrówka ludów

  ...nieuwzględniania dużej liczby migracji powrotnych. Dodatkowo, mobilność specjalistów pozwala niektórym krajom włączać się do globalnego przemysłu IT. Migracje specjalistów nie muszą mieć wymiaru negatywnego(...), nie nasiliła się skala emigracji osiedleńczych - przeciwnie rozmiary tej formy mobilności znacznie się zmniejszyły. Wzrosła natomiast skala wyjazdów krótkookresowych, trwających średnio kilka tygodni...

 • Ile kosztowałby Brexit?

  Brexit byłby negatywny dla polskiej gospodarki, kosztując ją potencjalnie do 1% PKB w pierwszym roku po Brexicie: niższy popyt na towary z Polski (do 0,5pp), mniejszy eksport usług (0,1-0,2pp), potencjalne cła (do 0,1pp), mniejszy budżet UE (do 0,1pp) oraz mniejsze przekazy pieniężne do Polski (do 0,1pp, patrz wykres dnia).