• Informacje na temat:

  spadek podatek

Artykuły na temat: spadek podatek
 • Jedni płacą podatek od spadku, a drudzy nie. Co zrobić, żeby nie płacić? Paulina, e-mail...

 • Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Spadek może nie być obciążony podatkiem, ale równie możliwe jest, że będzie podwójnie opodatkowany. W trudniejszej sytuacji są spadkobiercy krewnych mieszkających poza Polską, a szczególnie w USA.

 • Aby odziedziczony majątek stał się naszą własnością, trzeba dopełnić kilku formalności. Najpierw idziemy do sądu lub notariusza, by uzyskać potwierdzenie, że spadek nabyliśmy zgodnie z prawem. Gdy uzyskamy dokument to poświadczający, zgłaszamy się do urzędu skarbowego (gdy odziedziczyliśmy mieszkanie, do urzędu zgodnego z jego położeniem).

 • Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

  Wiadomo, że dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Wiadomo także, że sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z podatku zwolnione. Ale co będzie, jeśli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

 • Spadki w latach 2007 i 2008 Mamy dobrą wiadomość dla osób, które musiały zapłacić podatek od odziedziczonego majątku, bo nie dotrzymały miesięcznego terminu...

 • Opłacanie podatków zajmuje polskim firmom 2 miesiące rocznie

  Na opłacenie podatków i składek ZUS-owskich przeciętna firma w Polsce poświęca 286 godzin rocznie - wynika z raportu "Doing Business 2015", opracowanego przez Bank Światowy. Po przeliczeniu tego na standardowy, 40-godzinny tydzień pracy, wychodzi ponad 7 tygodni, czyli blisko 2 miesiące.

 • Jeśli zdarzy się tak, że przypadnie Ci spadek z Niemiec, podatek od niego zapłacisz dwa razy – najpierw według przepisów niemieckich, a potem polskich.

 • Podatek bankowy już w grudniu?

  Przymierzamy się do tego, by podatek bankowy był naliczany od aktywów, a nie transakcji finansowych - zapowiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS).

 • ...dziedziczy się spadek po małżonku, dzieciach, wnukach, rodzicach, dziadkach, pasierbach, rodzeństwie, ojczymie i macosze. Należy jednak spełnić jeden, ale ważny warunek, czyli zawiadomić o tym urząd(...) z grupy zerowej, a także zięć, synowa i teściowie płacą podatek od spadku przekraczającego 9637 zł. Do drugiej grupy podatkowej należą dzieci i wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci, wnuki...

 • Dział spadku może skutkować problemami

  Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości przestaje być objęta podatkiem dochodowym, jeśli od otwarcia spadku minęło pięć lat podatkowych. Ale okazuje się, że wg fiskusa podatek może być należny, jeśli nawet minęło znacznie więcej niż 5 lat. Wszystko przez to, co w tym okresie działo się ze spadkiem.