• Informacje na temat:

  spółka jawna

Artykuły na temat: spółka jawna
 • Nowe trendy w rekrutacji: Wysokość zarobków ma być jawna

  Osoby poszukujące pracy coraz częściej przyznają, że chcą znać wysokość wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacyjnego. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że w ogłoszeniach o pracę brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia. Z jawności wynagrodzeń słyną od lat kraje skandynawskie.

 • Wspólnik może spłacać dług już nieistniejącej spółki jawnej

  Wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców bez przeprowadzenia likwidacji lub przekształcenie jej w inną spółkę handlową nie wyłącza odpowiedzialności wspólników za zobowiązania finansowe spółki. Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego, wierzyciel może dochodzić, po spełnieniu pewnych warunków, należności także od wspólników spółki. Wspólnicy spółki jawnej odpowiadają bowiem za jej zobowiązania bez ograniczeń, całym swoim majątkiem nawet w przypadku likwidacji lub przekształcenia spółki.

 • Koniec płacowego eldorado w spółkach Skarbu Państwa

  Niższe pensje prezesów, mniejsze odprawy i zakaz konkurencji - państwowe firmy wprowadzają nową ustawę kominową. Na pierwszy ogień poszedł PGNiG.

 • Jak przekształcić spółkę cywilną w jawną?

  Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną albo w inną spółkę handlową. Jednakże transformacja spółki cywilnej w jawną przebiega w uproszczonym trybie. Kodeks wymaga tylko dostosowania umowy spółki do wymogów obowiązujących spółkę jawną. Jeśli to nastąpi, wspólnicy mogą już składać wniosek o wpis do KRS. Opłaty od niego wynoszą 600 zł.

 • Płace prezesów będą jawne

  ...spółkami skarbu państwa, przekazanej premierowi. "Jeżeli mamy do prywatyzacji kilkaset firm, to w przypadku zdecydowanej większości przedsiębiorstw proces ten należy przeprowadzić szybko i zdecydowanie(...)" - dodał. W dokumencie przygotowanym dla premiera Donalda Tuska o nowym ładzie korporacyjnym w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, Rada zaproponowała nowy model zarządzania - Narodowy Program Nadzoru...

 • Łatwo przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną

  Jeśli wspólnicy spółki cywilnej planują rozszerzyć działalności, dobrą decyzją może okazać się przekształcenie jej w spółkę jawną. Ta, jako podmiot prawa jest pewniejszą formą prowadzenia biznesu, choć to nie wszystkie walory takiej zamiany.

 • Czy wynagrodzenia powinny być jawne?

  ...praktykami. M.Remisiewicz i Piotr Ceregra zwracają uwagę, iż: - Nawet w 2004 r., świetnym dla rynku, niemal co piąta przebadana spółka giełdowa przyniosła inwestorom zwrot gorszy od lokaty bankowej. Ale co...

 • Prezydent podpisał ustawę dot. rejestracji spółek przez internet

  Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu stworzyła nowela Kodeksu spółek handlowych, którą w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

 • ...opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług (wynika to z art. 155 ustawy o VAT).   Przykład Spółka z o.o. korzysta z usług osób(...) spółka z o.o., jako płatnik, powinna pobierać zaliczki na podatek dochodowy (na zasadach określonych w art. 41 ust. 1, 1a, 7 ustawy o PDOF) w wysokości 18% należności netto (tj. kwoty 10.000 zł...

 • Podstawowy koszt założenia spółki jawnej w KRS-ie to 600 zł. Jeśli wniosek zostanie złożony przez internet, procedura jest tańsza i zamyka się w 24 godziny. Wystarczy, że przyszli wspólnicy mają Profile Zaufane lub bezpieczne podpisy elektroniczne z certyfikatem. E-rejestracja ma niestety ograniczenia.